Warto oszczędzać wodę
DZIELNICA – Poradnik RSM.
Warto zastanowić się nad kosztami związanymi z opłatami za wodę. Często ilość zużytej wody nie wynika bowiem z autentycznych potrzeb, lecz z czasem pozornie drobnych zaniedbań bądź niedopatrzeń. Największe straty wody to efekt nieszczelnych instalacji i sieci wodociągowych. W przypadku sieci dbają o nie zakłady wodociągowe. Domowe instalacje, to jednak sprawa ich użytkowników. Istotna jest bieżąca kontrola szczelności armatury czerpalnej i spłuczek. Wydaje się to być błahą sprawą, jednak nieszczelność spłuczki – przeciek o szerokości 5 mm to straty w ciągu dnia nawet do 400 litrów, a w ciągu roku to ponad 130 m3. Kapanie z baterii umywalkowej z częstotliwością 12 kropli na 10 sekund to kolejne 21 litrów w ciągu dnia, a ponad 7,5 m3 wody rocznie. Tych wskazań może nie policzyć wodomierz mieszkaniowy, ale wodomierz budynkowy, który pracując nieprzerwanie zliczy wodę z kilku takich lokali. W budynkach wielorodzinnych instaluje się liczniki indywidualne (lokalowe) oraz zbiorowe – budynkowe. Różnica pomiędzy licznikami indywidualnymi a licznikiem całego budynku to straty spowodowane przez kapiące krany baterie czy przeciekające spłuczki. Różnica ta doliczana jest do kosztów dostawy wody i odprowadzenia ścieków w lokalu.
Pamiętajmy również, że krany należy zakręcać szczelnie. W razie zepsucia kanalizacji należy niezwłocznie zawiadomić dozorcę. Koszt napraw obciąża lokatora, chyba, że udowodni, że zepsucie nastąpiło bez jego winy. Jeżeli lokator zużywa wodę w ilościach przekraczających zwykłe normy, trwoni wodę lub zużywa ją dla celów przemysłowych, spółdzielnia ma prawo postawić na jego rachunek licznik przy wodociągu i żądać dopłaty za zużycie wody, przekraczające zwykłą normę zużytkowania.
(opr.pm / materiały RSM)
Jak można zmniejszyć zużycie wody w gospodarstwie domowym?
1. Należy sprawdzać szczelność kranów i spłuczek w domu. Nawet niewielkie kapanie wody z cieknącego kranu może spowodować zmarnotrawienie sporej jej ilości w ciągu dnia. Kapiący kran widać gołym okiem, w przypadku toalety można wpuścić odrobinę barwnika spożywczego do spłuczki. Jeżeli barwnik zaczyna się pojawiać w misce, mimo że nie spłukujesz wody, to znaczy, że w toalecie jest przeciek.
2. Należy zakręcać kran po każdorazowym użyciu wody oraz nie korzystać z bieżącej wody, kiedy nie jest to konieczne, np. przy myciu zębów, goleniu a zwłaszcza podczas mycia naczyń.
3. Nie należy używać toalety jako popielniczki, czy kosza na śmieci. Za każdym razem, kiedy spłukujesz niedopałek papierosa, chusteczkę higieniczną, czy inne małe odpadki, marnujesz 4–6 l wody. Przy wymianie spłuczki można wybrać taką, która posiada przycisk regulujący ilość spłukiwanej wody.
4. Należy używać spłuczek z funkcją stop oraz podziałem na spłukiwanie oszczędnościowe 3–6 litrów. Jeżeli nasza spłuczka nie posiada takiego mechanizmu, można go dokupić, albo wymienić całą spłuczkę.
5. Należy brać krótsze prysznice. Długie, gorące prysznice powodują marnowanie ok. 10 l wody w ciągu każdej niepotrzebnej minuty.
6. Można zainstalować perlatory – rodzaj wylewki, końcówki kranu, prysznica itp. zwiększający optycznie strumień wody poprzez znaczne jej napowietrzenie. Zgodnie z danymi producentów, perlator potrafi oszczędzić od 15 proc. do 60 proc. wody.
7. Należy prać tylko wtedy, gdy ma się wystarczającą ilość ubrań, aby wypełniły całkowicie pralkę.
8. Należy zmywać naczynia w zmywarce dopiero wtedy, kiedy uzbiera się pełna komora.