W Czerwionce seniorzy będą mieć swój uniwersytet
W gminie powstaje Uniwersytet Trzeciego Wieku. Inauguracja już 12 września.
Pomysł z aktywowaniem seniorów, który od kilu lat realizuje czerwionecki Ośrodek Pomocy Społecznej, przynosi dobre efekty. Starsi mieszkańcy gminy, którzy do tej pory nie wiedzieli co zrobić z wolnym czasem wreszcie mogą realizować swoje pasje, zainteresowania i marzenia.
Potrzeby mieszkańców
Coraz częściej też mieszkańcy sołectw i dzielnic zgłaszają potrzebę przygotowania oferty dla seniorów. Od kilku miesięcy na terenie Czerwionki-Leszczyn trwają intensywne prace mające na celu powołanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców gminy. – Przekonaliśmy się, że trzeba zmienić myślenie o osobach starszych. Seniorzy chcą być aktywni, podejmują szereg różnorodnych inicjatyw, mają potrzebę służenia swoim kapitałem społecznym. Uniwersytety Trzeciego Wieku to najpopularniejsza w ostatnich latach forma edukacji ludzi starszych, istotna i potrzebna z uwagi na zachodzące zmiany demograficzne. Uniwersytety pobudzają do aktywności, w doskonały sposób tworzą także więzi między osobami starszymi, borykającymi się często z samotnością. Mam nadzieję, że ta wspaniała inicjatywa spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i spełni ich oczekiwana – mówi Wiesław Janiszewski, burmistrz Czerwionki-Leszczyn i jeden z inicjatorów powołania UTW. Czerwionecki Uniwersytetu Trzeciego Wieku inauguruje swoją działalność już za tydzień. Spotkanie inauguracyjne odbędzie się w czwartek, 12 września o godz. 17.00 w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce. Z oferty UTW mogą skorzystać wszyscy, dla których starość nie oznacza wyłącznie przesiadywania w kapciach przed ekranem telewizora. – Wielu naszych seniorów często nie znosi bezczynnego siedzenia w czterech ścianach, często też potrzebuje pretekstu do wyjścia z domu. Jedną z form ich aktywizacji jest Uniwersytet Trzeciego Wieku, który stworzy możliwości ciągłego poszerzania wiedzy, rozwoju zainteresowań i twórczego spędzenia wolnego czasu oraz zapewni możliwość dbania o kondycję fizyczną – oznajmia Marek Profaska, przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach i jeden z twórców UTW.
Porady prawne, nauka języków
Seniorzy chcą być aktywni, chcą się uczyć języków, być sprawni fizycznie, zwiedzać, surfować w internecie, czy rozwijać szereg swoich pasji oraz zainteresowań. I taką możliwość da im właśnie UTW. W planach czerwionecki uniwersytet ma: porady prawne, naukę języków, zajęcia ruchowe, rehabilitacyjne, z zakresu mody i urody, zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa czy technologii informacyjnych. Forma spotkań dostosowana będzie do wieku słuchaczy. Seniorzy będą mogli wybrać dla siebie najciekawsze zajęcia. Słuchacze będą mogli pogłębiać swoją wiedzę, rozwijać hobby i talenty artystyczne, a przede wszystkim wykorzystać swój indywidualny i niepowtarzalny potencjał. – Myślę, że szeroki wachlarz propozycji zajęć i wykładów dla uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czerwionce-Leszczynach będzie ciekawą formą i szansą do samorealizacji, jak również podbudowania poczucia własnej wartości i świadomości, że kształcenie ustawiczne jest ważnym elementem naszego życia codziennego – dodaje Marek Profaska. Podczas pierwszego spotkania 12 września zainteresowani otrzymają również ankiety, na podstawie których określone zostaną potrzeby dotyczące tematyki zajęć oraz wykładów. Z oferty czerwioneckiego UTW skorzystać będą mogli nie tylko mieszkańcy gminy, ale wszyscy zainteresowani z ościennych miejscowości. Przyszli studenci chcący uzyskać więcej szczegółowych informacji, mogą dzwonić pod nr 32 431-89-55.