Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (357) Data wydania: 10.09.13

Dożynkowy chlyb

Felieton Remigiusza Rączki.

Wrzesień to taki czas kaj wszyndzi som Dożynki. Jest to piykne, że chcymy dziynkować za plony i to co urodziyła nom ziymia. Kożdy gospodorz czeko przeca na tyn dziyń cołki rok. A wcale sie nie dziwia, bo przi tak ciynżkij robocie, jakom je gospodarzyni- jedyn dziyń w roku cza se dychnyć.

W tym całym dziynkowaniu dożynkowym, do mie nojważniejszy je chlyb- symbol dostatku. On szmakuje nojlepszy, upieczony ze świyżej, zeszrotowanej mąki reżnej.

A dzisio zjeś dobry chlyb, je rychtyk ciynżko. A wszysko skiż tego, że piekorze muszom upiyc chleba dużo i wartko. A przi chlebie to sie tak niy do, bo łon poczebuje czasu.

Wto by tam czekoł 4-5 godzin, niż sie chlyb poruszo. Zawsze przeca idzie dosuć jakiego ulepszacza abo drożdży i roz dwa chlebiczki rosnom.

Cożkej to zarozki poznać. Tyn chlyb je jak wata, a na drugi dziyń sie kruszy choby wafla.

Jo 3 lata tymu się wnerwioł i żech zaczon piyc chlyb som, w doma, ale tradycyjnie na zakwasie. Przeszło rok ech eksperymyntowoł z przepisym. Ale jak żech już se to opanował, toż chlyb udowo mi sie jak marzyni. Skorki wypieczone, środek wyruszany, mokry, no i lekko tydziyń je dobry, yno musi być w płociynnej kajsterce. Do tego jak sie piecze, ta woń. Choby skuli tego sie spłaci, tyn chlebiczek kulać.

Łoto bołech na dożinkach, kaj ech tyż prziwioz swój chlyb. Nie chwola sie, ale niejeden padoł, jak go kosztowoł, że to je tyn szmak chleba, kiery zno jeszcze za bajtla.

Co tu dużo godać, biercie świyżo mąka i kulejcie chleby. I choć roboty z tym je, to jak policzycie ta uciecha straty nie bydzie. Smacznego!


Chleb

Skład: Mąka żytnia typ 700 800 g, Mąka pszenna typ 500 400 g, Sól 50 g, Woda 800 ml, Zakwas chlebowy „naciastek” 400 ml, maślanka 100 ml.

Wykonanie: Zakwas chlebowy rozmieszać z 400 ml przegotowanej i wystudzonej wody. Następnie dodać mąkę żytnią (tyle aby masa miała konsystencję gęstej śmietany), dokładnie wymieszać na jednolitą masę i pozostawić pod przykryciem do wyrośnięcia.

Do miski przesiać 700 g mąki żytniej i 300 g mąki pszennej, 400 ml przegotowanej, wystudzonej wody, sól, maślankę oraz wyrośnięty zakwas chlebowy. Można dodać również otręby żytnie. Całość dobrze wymieszać i zarobić. Pozostawić około 2-3 godzin w ciepłym miejscu pod przykryciem do wyrośnięcia. Po wyrośnięciu ciasto przerobić z małą ilością mąki pszennej i uformować chlebki bądź włożyć ciasto do keksówek. W chlebkach zrobić palcem dziury, aby uchodziło zbędne powietrze. Pozostawić pod przykryciem na 1-1,5 godziny, a następnie włożyć do piekarnika na godzinę. Piec w temperaturze 200 stopni C. W piekarniku najlepiej ułożyć naczynie z wodą, a by parowało, zaś chlebki smarować wodą z wierzchu, by miały chrupiącą skórkę.