Wystawa i medale na 90 lat myślistwa
Na terenie zespołu klasztorno-pałacowego w Rudach odbyły się uroczystości 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Z tej okazji nadano odznaczenia i otwarto wystawę.
Zrzeszenie istnieje od roku 1923 (nazywało się wówczas: Polski Związek Stowarzyszeń Łowieckich ) i już w okresie międzywojennym było jedynym reprezentantem myśliwych w naszym kraju. W roku 1928 polscy myśliwi byli współzałożycielem istniejącej do chwili obecnej, Międzynarodowej Rady Łowiectwa i Ochrony Zwierzyny (CIC). Organizacja ta skupiając przedstawicieli około 140 państw świata jest największym forum myśliwych. Od roku 1994 PZŁ jest także członkiem innej bardzo licznej międzynarodowej organizacji łowieckiej - Federacji Związków Łowieckich Państw Unii Europejskiej (FACE). Obecnie Polski Związek Łowiecki liczy ponad 100 tysięcy członków. Podstawową strukturą organizacyjną Polskiego Związku Łowieckiego i jednocześnie podmiotem gospodarki łowieckiej w Polsce jest koło łowieckie.
Myśliwych nie brakuje
Obecnie mamy w kraju 2 503 koła łowieckie. Dzierżawią one 4 766 obwodów łowieckich, zrzeszając 95 proc. wszystkich członków PZŁ. Należy podkreślić, że pozyskana zwierzyna jest własnością koła łowieckiego, a myśliwy zwyczajowo otrzymuje jedynie trofeum, jednak może odkupić od koła upolowane zwierzę. W okręgu rybnickim, który był organizatorem rudzkiej uroczystości i wystawy, działa 17 kół łowieckich, z czego 2 w powiecie rybnickim („Jaźwiec” Jejkowice, „Borki” Lyski) i dwa w Rybniku („Pod Bukiem” Rybnik oraz „Odra” Rybnik). W powiecie wodzisławskim działają trzy koła łowieckie: „Lis” Pszów, „Perkoz” Wodzisław i „Pod Klonem” Wodzisław, natomiast w raciborskim również trzy: „Odyniec” Rudy Raciborskie, „Bażant” Racibórz oraz „Łoś” Racibórz.
Wystawa z trofeami
Z okazji uroczystości w Rudach, przyznano złote medale za zasługi dla łowiectwa śląskiego, którymi uhonorowani zostali m.in. starosta rybnicki Damian Mrowiec i burmistrz Czerwionki-Leszczyn Wiesław Janiszewski. Dodatkowymi atrakcjami były koncert sygnalistów oraz pokazy sokolnicze. Główną atrakcją była specjalnie przygotowana wystawa, którą obejrzeli także leśnicy z Rud i Rybnika, z którymi łowczy bardzo ściśle współpracują w zakresie gospodarki leśnej. Na wystawie zaprezentowano unikatowe zdjęcia zwierzyny leśnej z naszego regionu, trofea myśliwskie z łowisk polskich i zagranicznych (m.in. afrykańskich) i ciekawostki przyrodnicze. Wystawę będzie można oglądać do 20 września w godz. od 10.00 do 14.00.
Szymon Kamczyk