Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.
Od kilku miesięcy moim teraz dwuletnim synkiem zajmuje się niania. Zatrudniłam ją zgodnie z nowymi przepisami, a składki na ubezpieczenia społeczne opłacane są przez budżet państwa. Dwa tygodnie temu mój starszy syn złamał nogę i wymaga stałej opieki. Korzystam na niego z zasiłku opiekuńczego. Czy w tym czasie składki za nianię do młodszego syna dalej są finansowane z budżetu państwa, bo dziecko nadal jest pod jej opieką?
Agnieszka K.
Warto sprawdzić, czy niania ma opłacone składki. Bo prawo, by składki były opłacane z budżetu państwa za nianię, która zatrudniona jest w ramach umowy uaktywniającej, nie przysługują w okresie korzystania przez rodzica z zasiłku opiekuńczego. Jest to bowiem świadczenie przyznawane w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem. Dotyczy to także sytuacji, kiedy świadczenie jest pobierane na inne z dzieci. Jednak w niektórych przypadkach – każdy traktowany jest indywidualnie – prawo do finansowania składek za nianię z budżetu państwa zostaje zachowane.
W sierpniu tego roku skończyłam 60 lat. Na świadczenie przedemerytalne przeszłam mając 55 lat. Czy teraz mogę złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Jakie dokumenty powinnam przynieść do ZUS?
Jadwiga z Wodzisławia
Mając ukończone 60 lat może Pani ubiegać się o emeryturę powszechną. Osobie uprawnionej do wcześniejszej emerytury ZUS przyznaje emeryturę powszechną wyłącznie na złożony wniosek. Druki są dostępne w każdej jednostce ZUS albo można pobrać ze strony internetowej ZUS, tj. ZUS Rp-1E wniosek o emeryturę oraz ZUS Rp-6 informacja dotycząca okresów składkowych i nieskładkowych. Wysokość emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego zostanie obliczona w myśl nowych zasad, zgodnie z art. 26 ustawy emerytalnej (tj. kwota zwaloryzowanych składek i kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego pomniejszona o kwoty pobranych emerytur podzielona przez dalsze średnie trwanie życia, ustalone na dzień zgłoszenia wniosku). Od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje reguła zmniejszenia podstawy naliczenia nowej emerytury przyznawanej wcześniejszym emerytom po ukończeniu przez nich odpowiedniego wieku emerytalnego. Jeżeli bowiem ubezpieczony pobrał tzw. wcześnieśniejszą emeryturę, podstawę obliczenie nowej emerytury pomniejsza się o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku, gdyby ustalona kwota emerytury obliczonej w myśl nowych zasad okazała się niższa od dotychczas pobieranej emerytury, organ rentowy z urzędu podejmuje wypłatę świadczenia korzystniejszego. Nowa emerytura nędze wypłacana jedynie wtedy, gdy okaże się korzystniejsza od dotychczas pobieranej wcześniejszej emerytury lub na wyraźne życzenie świadczeniobiorcy.