Fudali o PO: Jaka opozycja, taka krytyka
Platforma Obywatelska postanowiła przedstawić swoje propozycje związane z rewitalizacją deptaku na ulicach Sobieskiego i Powstańców. Magistrat broni się, twierdząc, że czas na propozycje dawno już minął.
– W literaturze dotyczącej rewitalizacji często przewija się definicja rewitalizacji autorstwa prof. Krzysztofa Skalskiego: „Właściwa definicja określa rewitalizację jako kompleksowy program remontów, modernizacji zabudowy i przestrzeni publicznych, rewaloryzacji zabytków na wybranym obszarze, najczęściej dawnej dzielnicy miasta, w powiązaniu z rozwojem gospodarczym i społecznym. Rewitalizacja to połączenie działań technicznych – jak np. remonty – z programami ożywienia gospodarczego i działaniem na rzecz rozwiązania problemów społecznych. Niewłaściwym jest więc mówić o «rewitalizacji» jednego budynku, czy «rewitalizacji» placu miejskiego, jeśli te działania dotyczą jedynie modernizacji budynków, czy rewaloryzacji zabytków” – piszą w otwartym liście radni Platformy. Przedstawiają także pięć punktów, które ich zdaniem rewitalizacja deptaku w centrum Rybnika powinna spełniać.
Kultura i przyjaźniejsze opłaty
Po pierwsze, radni PO proponują postawienie na kulturę w rejonie deptaku. – Prywatne galerie, fundacje i stowarzyszenia mogą otrzymać od miasta lokale na preferencyjnych warunkach. W zamian za niski czynsz będą w nich prowadzić działalność kulturalną. Wszystko po to, by ożywić ulice zdominowane obecnie przez banki i salony telefonii komórkowej. Obniżona stawka powinna być jednak zróżnicowana, ze względu na stan obiektu i potrzebne remonty. Wdrożenie programu „Lokal na kulturę” doprowadzi do urozmaicenia ulic i przyniesie zdecydowaną zmianę życia kulturalnego miasta – argumentują radni Platformy. Proponują także wstrzymania procesu sprzedaży lokali w ścisłym centrum miasta, „ponieważ taka działalność uniemożliwi wkrótce miastu skuteczne kreowanie ciekawej przestrzeni publicznej”. Punkt trzeci to zmniejszenie opłat za zajęcie pasa drogowego, tak aby w przyszłości deptak zapełnił się ciekawymi restauracjami, klubami i kawiarniami. Opozycja proponuje także bezpłatny parking dla mieszkańców obok rybnickiej szkoły muzycznej i bazyliki, który będzie ich zdaniem skutkował wygenerowaniem nowego ruchu pieszego wzdłuż wyremontowanego deptaku. Punkt piąty to kontynuacja programu ulg podatkowych dla właścicieli kamienic, którzy postanowili odremontować elewacje.
Czas minął
Adam Fudali, prezydent Rybnika, nie jest zdziwiony, że w momencie, gdy pojawia się projekt techniczny rewitalizacji, pojawiają się propozycje opozycji. – Jaka opozycja, taka krytyka. Gdy był czas na propozycje i pomysły, otworzyliśmy nawet specjalną skrzynkę mailową, gdzie każdy mógł napisać, czego oczekuje od rewitalizacji, co powinna zawierać i tak dalej. Radni Platformy postanowili jednak pójść drogą krytyki, nie dbając o rozwój miasta i działania na rzecz jego rozwoju – krytykuje opozycję prezydent.
Zdaniem magistratu, rewitalizacja w ich wykonaniu zawiera wszystkie konieczne elementy. – Mam wrażenie, że my zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by odnowić tę ulicę, by tchnąć tam życie. Powoli widać, że coś się zmienia. Zaczynają się tam pojawiać bardzo ciekawe propozycje gastronomiczne, a zabite dechami witryny zaczynają wyglądać inaczej. Wiem, a opieram się na doświadczeniu związanym z remontem kąpieliska „Ruda”, że gdy odnowimy ten teren, pojawią się inwestorzy i ludzie, którzy będą chcieli zrobić tam coś nowego, założyć biznes – zapowiada prezydent Fudali.
(mark)