Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (368) Data wydania: 26.11.13

Jedna sikawka na cztery wsie

LESZCZYNY. Z kart historii OSP Leszczyny cz. 1.

Prezentujemy pierwszą część strażackiego cyklu historycznego. Dzieje pożarnictwa w miejscowości zachowane zostały w dokumentach i sprzęcie, które swoje miejsce znalazły w pokoju pamięci w miejscowej remizie. Swoją wiedzą o przeszłości podzielił się z nami prezes OSP Leszczyny Edward Ostroch.

Nasza straż powstała w 1909 roku. Wiadomo jednak, że nie była to u nas pierwsza straż, bo wcześniej istniał Związek Sikawkowy, zrzeszający oprócz Leszczyn m.in. gminy Przegędza, Czuchów i Kamień. Do tego dochodziły majątki ziemskie. Związek to nie była straż pożarna. Był jedynie zobowiązany do zakupienia i utrzymania sikawki, która służyła w razie pożaru we wszystkich miejscowościach wchodzących w skład tej grupy. Nietrudno sobie wyobrazić ile czasu potrzebowali ludzie, aby dotrzeć z sikawką do pożaru. Prawdopodobnie za każdym razem byli spóźnieni, a samo alarmowanie odbywało się za pomocą dzwonów. Być może dlatego w 1907 roku przyszło zarządzenie, aby w miejscowościach powyżej 1000 mieszkańców organizować ochotnicze straże pożarne. Stąd niektóre jednostki na naszym terenie powstały w tym roku. Wcześniej, w 1904 roku powstała OSP w Czerwionce, natomiast samo zarządzenie później było wprowadzane niechętnie, przez co władze stosowały nacisk na przewodniczących gmin. W 1908 r. na terenie całego Powiatu Rybnickiego, który wówczas sięgał aż pod czeską granicę, było zaledwie 10 jednostek, w tym dwie miejskie – w Rybniku i Żorach. W 1909 roku powstało więcej jednostek. Nasza również powstała w tym roku, dokładnie 16 maja, choć wszystkie jubileusze obchodzimy w lipcu. Głównym celem było przejęcie sprzętu ze Związku Sikawkowego. U nas sikawka ulokowana była w dworze. Tam była kuźnia i przy kuźni w szopie stała sikawka oraz inne narzędzia do gaszenia pożarów, jak bosaki, wiadra i drabiny. Sprzętem tym opiekował się kowal z dworu. W razie potrzeby dzwony informowały o pożarze i strażacy zbiegali się i gasili. Poza strażakami istniała jeszcze cywilna obrona pożarowa, według starego systemu. W co trzecim domu musiała znajdować się beczka z wodą, drabina i bosaki. Przed powołaniem jednostki domy były kryte strzechą, więc w większości przypadków podczas pożaru nikt nie zajmował się płonącym domostwem, ale chronił własne. Konie do sikawki dostarczał zawsze dwór, jedna para koni zawsze była w pogotowiu. Z czasem wybudowana została u nas remiza. Działalność naszej jednostki ograniczała się w zasadzie tylko do pożarów.

Notował: (ska)