Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.
Otrzymuje rentę wypadkową. Niestety sytuacja finansowa zmusza mnie do podjęcia pracy za granią do Niemiec, by podreperować swój budżet domowy. Zastanawiam się, czy w świetle obowiązujących przepisów wyjazd za granicę do pracy spowoduje zawieszenie czy zmniejszenie mojego świadczenia z ZUS?
Rencistka z powiatu raciborskiego
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem lub chorobą zawodową podlega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu przekraczającego 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS). Osiąganie przychodu wyższego niż 70 proc, ale nieprzekraczającego 130 proc. tego wynagrodzenia powoduje zmniejszenie renty. Zmniejszenie to jest równe kwocie, o jaką osiągany jest przychód przekracza 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, z tym, że nie może być wyższe od kwoty maksymalnego zmniejszenia tych świadczeń. Jeżeli osiągany przychód nie przekracza 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wówczas świadczenie przysługuje w pełnej wysokości. Przychodem powodującym zawieszenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem lub chorobą zawodową albo zmniejszenie wysokości świadczeń jest przychód osiągany z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, w tym również wykonywanej za granicą. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności. Przychody osiągane w walutach obcych obliczane są na złotówki.
Jestem emerytem. Najprawdopodobniej zgubiłem swoją legitymację emeryta – rencisty, bo nie mogę jej nigdzie odnaleźć, a przeszukałem już całe mieszkanie. Czy istnieje szansa, by ZUS wydał mi duplikat legitymacji? Co powinienem złożyć w ZUS, by móc ponownie otrzymać legitymację i jak długo czeka się na załatwienie sprawy?
Jan K.
Wystawianie osobom uprawnionym do emerytury lub renty z ubezpieczeń społecznych imiennych legitymacji potwierdzających status świadczeniobiorcy należy do zakresu działań ZUS. Legitymacja jest wydawana z urzędu wraz z decyzją o przyznaniu emerytury lub renty. W razie utraty legitymacji organ rentowy, na wniosek emeryta, rencisty lub ich pełnomocnika, wydaje nową legitymację. Zainteresowany powinien wystąpić do ZUS ze stosownym wnioskiem, dołączyć do niego lub zawierając w nim oświadczenia o fakcie zagubienia legitymacji wraz z zobowiązaniem do zwrotu utraconej legitymacji w przypadku jej odzyskania. Odzyskanie lub odnalezienie utraconej legitymacji powoduje konieczność jej zwrotu organowi rentowemu. Właściwą jednostką do rozpatrzenia wniosku o wydanie nowej legitymacji jest ZUS wypłacający emeryturę. Nie ma ściśle określonego terminu, w jakim organ ten winien wydać dokument, jednak z reguły następuje to w ciągu kilku dni. Zostanie ona przekazana zgodnie ze wskazaniem osoby zainteresowanej, pod podany we wniosku adres zameldowania, zamieszkania (pobytu), adres do korespondencji.