Karolinki 2013 rozdane
CZERWIONKA-LESZCZYNY. Spośród 38 wniosków, czyli nominacji do nagrody, kapituła konkursu wyłoniła 9 laureatów wyróżnienia „Karolinka”, przyznawanego już od 1997 roku.
Kapitułę wyróżnienia stanowili burmistrz, a także przewodniczący i wiceprzewodniczący rady miasta oraz zastępca burmistrza i sekretarz gminy i miasta. Kandydatury do wyróżnienia zgłaszać może rada miejska, jej komisje, burmistrz, rady dzielnic i sołtysi, organy reprezentujące na zewnątrz zakłady pracy, instytucje, a także organizacje zarejestrowane w sądzie. Kapituła wybiera kandydatów w głosowaniu jawnym, czego pokłosiem jest uroczysta sesja rady miejskiej z wręczeniem statuetek. – W tym roku przypada jubileusz 15-lecia powołania nowej jednostki samorządu terytorialnego – powiatu. Niech dzisiejsza uroczystość stanowi wyraz podziękowania za współpracę pomiędzy naszą gminą a Starostwem Powiatowym w Rybniku. Pięciu dzisiejszych laureatów reprezentuje struktury powiatu ziemskiego rybnickiego, troszcząc się o rozwój gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny – podkreślił burmistrz Wiesław Janiszewski.
Samorządowcy ze statuetką
Wyróżnienia przyznano więc staroście powiatu rybnickiego Damianowi Mrowcowi, radnemu powiatowemu Eugeniuszowi Adamcowi z Bełku, mieszkańcowi Dębieńska i radnemu powiatowemu Romualdowi Stenclowi, byłemu przewodniczącemu rady powiatu Antoniemu Bluszczowi z Czuchowa oraz byłej radnej powiatu Danucie Zieleźny z Książenic. – Dziękuję za to wyróżnienie także w imieniu pozostałych laureatów. Proszę mi wierzyć, że dzisiaj bardzo rzadko słyszy się słowa dziękuję, proszę i przepraszam, a dzisiaj usłyszeliśmy je w nadmiarze, za co dziękujemy. Będziemy się starali na swój sposób tą gminę rozsławiać, przysparzać jej chluby i środków – podziękował za nagrodę starosta Damian Mrowiec.
Karolinka pojedzie do Belgii
Statuetkę przyznano także Arturowi Harazimowi, pochodzącemu z Czerwionki-Leszczyn, gdzie do dziś mieszkają jego rodzice. Laureat jest ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym w Królestwie Belgii. – Jest mi bardzo miło znaleźć się w gronie laureatów Karolinki. Wyróżnienie to traktuję jako zobowiązanie, aby w ramach dalszej misji dyplomatycznej upowszechniać pozytywny wizerunek naszego miasta. Zawsze przedstawiam Czerwionkę-Leszczyny jako najbliższy mi przykład wielkich zmian, jakie zachodzą w Polsce. Dziękuję za zaproszenie na uroczystą sesje rady miejskiej, niestety z uwagi na wcześniejsze zobowiązania w Brukseli nie będę mógł w niej jednak uczestniczyć. Chciałbym zapewnić pana burmistrza, że w najbliższym czasie przyjadę do Czerwionki, aby osobiście odebrać statuetkę „Karolinki”. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuje za to wyróżnienie – napisał w przesłanym piśmie ambasador Artur Harazim.
Związki i firma
Kapituła przyznała także statuetki „Karolinka” Związkowi Nauczycielstwa Polskiego oddział w Czerwionce-Leszczynach, Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu koło nr 96 w Czerwionce oraz firmie Zower. – Są różne metody pozyskiwania węgla. Na terenie naszej gminy funkcjonuje zakład, który nie jest kopalnią, a jego produkcja węgla liczy się w milionach. W roku 2002 z inicjatywy Elektrowni Rybnik, w celu realizacji projektu „Dębieńsko”, polegającego na rewitalizacji zdegradowanego obszaru poprzemysłowego przez odzysk węgla i kruszywa oraz rewitalizację terenu, powstała firma, która działa na zwałach dawnej kopalni Dębieńsko. Efekty jej pracy to przerobione prawie 15 mln ton z hałdy i odzyskanie 1,6 mln ton węgla, który jest paliwem dla elektrowni Rybnik. W trakcie pracy firma produkuje też kruszywa mineralne. 2 mln ton tych kruszyw posłużyły do budowy autostrady A1 w obrębie gminy – powiedział o firmie Zower burmistrz. Wręczenie „Karolinek” uświetnił koncert Eleni oraz występ chóru „Magnificat”.
Szymon Kamczyk