Japońska sztuka walki domeną rybniczan
DZIELNICA – Sport.
Rybnicki Klub Ju Jitsu Sportowego to jedna z najprężniej działających w mieście instytucji zajmująca się sportami walki. Można powiedzieć, że jest tutaj i ilość i jakość. Na co dzień trenuje bowiem prawie dwustu zawodników, a wielu z nich osiąga znakomite wyniki na arenie krajowej oraz międzynarodowej.
Mistrzyni świata z Rybnika
Miniony rok był dla Rybnickiego Klubu Ju Jitsu Sportowego wyjątkowo udany. Reprezentanci klubu startowali w wielu imprezach o najwyższej randze i praktycznie zawsze odgrywali główne role. – W roku 2013 mieliśmy wiele sukcesów, ale najważniejszy był złoty medal mistrzostw świata. Zdobyła go Paulina Szumska w rywalizacji kadetów do 15 lat. Zawody odbyły się w Atenach. Na tych samych mistrzostwach Paulina Szumska razem z Zosią Sitek zajęły piąte miejsce w odmianie walki duo system. Myślę, że rybnicki sport od bardzo długiego czasu nie mógł pochwalić się takim wynikiem – mówi Mariusz Wowra, prezes i trener rybnickiego klubu. Sukcesów było jednak znacznie więcej. Rybniczanie przywozili bowiem medale z tak ważnych imprez jak puchar Europy w Słowenii czy mistrzostwa Polski, a trofea zdobywają we wszystkich kategoriach wiekowych: juniorach, kadetach oraz seniorach. Dzięki temu aktualnie aż dwunastu zawodników klubu powoływanych jest do reprezentacji Polski. – Jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie. Te powołania świadczą o tym, że praca jaką wykonujemy, zaczyna przynosić efekty. Idziemy cały czas do przodu i bardzo się z tego cieszymy – podsumowuje Mariusz Wowra.
Wszystko przez Bruca Lee...
Jedną z najbardziej utalentowanych zawodniczek Rybnickiego Klubu Ju Jitsu Sportowego jest Magdalena Albrecht. Wśród całej masy osiągnięć na pierwsze miejsce wysuwa się wywalczone w 2013 roku mistrzostwo Polski. – Na pierwsze zajęcia przyprowadzili mnie rodzice. Spodobało mi się, zostałam i cały czas „kręci” mnie ten sport. Na treningi poświęcam bardzo dużo czasu, ale nie żałuję. Moje cele to występy na mistrzostwach Europy i świata. A w przyszłości chciałabym zostać trenerem. Trenowanie ju jitsu daje mi ogromną satysfakcję. Jestem też pewniejsza siebie, bo wiem, że w sytuacjach zagrożenia byłabym w stanie się obronić – mówi sympatyczna zawodniczka. Złotym medalistą mistrzostw Polski z ubiegłego roku jest również Jakub Urbański. – Jak miałem 5 lat to po raz pierwszy zobaczyłem film z Brucem Lee. Od tego czasu chciałem trenować sztuki walki. Najpierw ćwiczyłem karate, a od trzech lat trenuję ju jitsu. To dużo lepsze niż siedzenie przed komputerem. Tutaj można się rozluźnić, pokonać emocje i nerwy. Zapomnieć o codziennych problemach – przekonuje Kuba.
Klub instytucja
Rybnicki Klub Ju Jitsu Sportowego nieustannie się rozrasta. Można tutaj trenować takie dyscypliny jak fighting system, duo system, MMA, brazylijskie ju jitsu, grappling, judo czy samoobronę. Na zajęcia uczęszcza w sumie około 170 osób. Najmłodsi to czterolatkowie, którzy trenują w grupie ju jitsu kids. Na drugim biegunie są zaś zawodnicy mający na karku sześćdziesiąt lat! Rozpiętość wiekowa członków klubu jest zatem ogromna. Doskonałym rozwiązaniem jest również to, że trenować mogą zarówno zawodowcy jak i amatorzy. Wymagania sportowe wobec nich są oczywiście różne, jednak wszystkim wpajane są te same zasady. – Uczymy tutaj szacunku i poszanowania drugiej osoby. To nie tylko sam sport. Szacunek dla trenera czy przeciwnika to bardzo ważna sprawa. Trzeba wiedzieć, jak się zachować – tłumaczy Mariusz Wowra. Warto dodać, że klub dysponuje bardzo solidnym zapleczem. W znajdującym się w dzielnicy Maroko–Nowiny budynku, wynajmowanym od Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej budynku, zawodnicy mają do dyspozycji sporą halę, w całości wyłożoną matami. Jest tutaj także ring oraz siłownia. Dzieci trenują natomiast w hali SP 34. Zdarza się również, że członkowie klubu korzystają z obiektów Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.
Nie spoczywać na laurach
Najważniejszą imprezą, do której przygotowują się zawodnicy Rybnickiego Klubu Ju Jitsu Sportowego w 2014 roku są mistrzostwa Europy juniorów. Poza tym, będzie oczywiście cały szereg innych zawodów, a wśród nich mistrzostwa Polski. I wszystko wskazuje na to, że medalowe żniwo znów solidnie się powiększy. Klub od wielu lat działa także na innej płaszczyźnie, a mianowicie prowadzi programy profilaktyczne. Jeden z nich trwa aktualnie i związany jest z zimowymi feriami. – Łączymy sport i profilaktykę, przede wszystkim u dzieci. Obecnie prowadzimy program „Sport tak, alkohol nie”. Realizujemy także programy profilaktyczne „Pamiętaj od ciebie zależy jak spędzasz wolny czas” oraz „Wakacje na sportowo bez alkoholu”, które dotowane są przez rybnicki urząd miasta. Chcemy pokazać młodym ludziom jedną z alternatyw spędzania wolnego czasu. Są to zajęcia sportowe, podczas których policjanci z rybnickiej komendy będą realizować działania profilaktyczne – wyjaśnia Mariusz Wowra, który obowiązki prezesa i trenera Rybnickiego Klubu Ju Jitsu Sportowego łączy właśnie z pracą w policji.
Jakub Pochwyt