Świerzb
ZDROWIE – Porady lekarza.
Większość z nas z pewnością wie, co to za choroba, ale nie wszyscy mają świadomość, jak wielu osób dotyczy i jak duży problem leczniczy może stanowić.
Często kojarzy nam się z marginesem społecznym, ale zapewniam Państwa, że to przekonanie jest błędne i choroba może dotyczyć każdego z nas. Może zostać przywieziona z podróży, przymierzalni czy innych ludzkich skupisk. Do przeniesienia świerzbu dochodzi podczas bliskiego kontaktu osobistego. Czynnikiem wywołującym chorobę jest świerzbowiec ludzki Sarcoptes scabiei , jest to drobny pasożyt który lokalizuje się w naskórku. Głównym objawem zakażenia jest uporczywy świąd skóry, najbardziej nasilony w porze nocnej. Typowe zmiany skórne o charakterze przeczosów i nieregularnych tuneli wydrążonych przez świerzbowce czasami śwędzących grudek, lokalizują się najczęściej w obrębie przestrzeni międzypalcowych dłoni, tułowia, pośladków, narządów płciowych. W przebiegu choroby istotną rolę odgrywa stan układu odpornościowego. Osoby schorowane, osłabione innym problemami zdrowotnymi mogą łatwiej ulegać zakażeniu, leczenie również może sprawiać więcej problemów. Ważne żeby leczyć wszystkich członków rodziny (profilaktycznie leczymy również domowników u których zmiany nie występują), szalenie istotna jest również świadomość odpowiedniej higieny w trakcie i po leczeniu. Bielizna, odzież, pościel i obuwie wymaga specjalnego podejścia, aby nie dopuścić do wtórnego zakażenia. Należy wyprać ubrania w 60 stopniach, to, czego nie da się poddać praniu w wysokiej temperaturze wymaga izolacji przynajmniej 4-6 dni najlepiej w niskich temperaturach (np. na balkonie). Chciałabym również wspomnieć o tym, że świąd skóry w przebiegu infekcji świerzbowcem wymaga różnicowania z wieloma innymi schorzeniami, w których występuje świąd skóry np. z cukrzycą, zaburzeniami endokrynologicznymi, ale także chłoniakami czy nowotworami. Świąd skóry (szczególnie długo utrzymujący się) nigdy nie powinien być bagatelizowany i zawsze wymaga diagnostyki nie tylko dermatologicznej, ale również internistycznej. Po raz kolejny widzimy jak pewne dolegliwości ze strony skóry mogą wskazywać na toczące się wewnątrz organizmu procesy chorobowe. Pozdrawiam wszystkich czytelników!
Dr n. med. Maria Weryńska-Kalemba
NZOZ „Nowiny” ul. Orzepowicka 8d w Rybniku oraz Katedra i Oddział Kliniczny Chorób Wewnętrznych, Dermatologii i Alergologii w Zabrzu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Kontakt dla pacjentów: 664968021, www.wermed.pl