Zbieraj punkty na dotacje do wymiany źródeł ciepła
Miasto zwiększyło dotacje na wymiany źródeł ciepła, wprowadziło też nowy system oceny wniosków i wyceny wysokości zwrotu. Urzędnicy wskazują, że nowy system jest sprawiedliwy i przejrzysty. Jak jednak wygląda w praktyce?
Zasady są banalnie proste. Urząd miasta opracował tabelę, według której punktowane są wymiany źródeł ciepła. Na przykład zastąpienie kotła na paliwo stałe lub pieca kaflowego ogrzewaniem sieciowym c.o. lub elektrycznym to 100 punktów, zastąpienie kotła gazowego nowym kotłem gazowym to 50 punktów. Punkty te przeliczane są potem na konkretnej wysokości dotacje, które również uległy zmianie. – System jest teraz sprawniejszy, a oprócz tego postanowiliśmy zwiększyć maksymalną wartość dotacji – mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika.
Dotychczas mieszkańcy naszego miasta, ale także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowego, po przeprowadzonej modernizacji lub wymianie źródła ciepła na źródło o wyższej efektywności ekologicznej, mogli uzyskać dotację do 50 procent kosztów, które udokumentowali (z wyłączeniem kosztów robocizny), przy czym w przypadku wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych nie mogło to być więcej niż 1500 zł na mieszkanie, zaś w pozostałych przypadkach nie więcej niż 3300 zł. Teraz dotacje poszły w górę – mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mogą dostać nawet 2000 złotych – czyli 200 złotych za każde 10 punktów zebranych według nowej taryfikacji. Dla pozostałych podmiotów, czyli np. domów jednorodzinnych, dotacja wzrosła do 4000 złotych, co w tym przypadku oznacza 400 złotych na każde 10 punktów. Nowe zarządzenie nie zmieniło pozostałych kwot dotacji tj. do inwestycji związanych z wykorzystaniem źródeł energii odnawialnej do ogrzewania pomieszczeń lub wody (m. in. kolektory słoneczne), jak również inwestycji takich jak przydomowe oczyszczalnie i przepompownie ścieków oraz inwestycji związanych z gospodarką odpadami (usuwanie azbestu). Nowe zasady obowiązują od 13 lutego. – Oczywiście, te wnioski, których jeszcze nie rozpatrzyliśmy, a dotarły do urzędu przed wejściem w życie nowego zarządzenia, będą oceniane po staremu – tłumaczy prezydent Fudali.
TABELA PUNKTÓW OCENY DOTACJI
• Zastąpienie kotła na paliwo stałe lub pieca kaflowego ogrzewaniem sieciowym c.o. lub elektrycznym – 100 pkt
• Zastąpienia kotła na paliwo stałe lub pieca kaflowego kotłem gazowym – 90 pkt
• Zastąpienie kotła na paliwo stałe lub pieca kaflowego kotłem olejowym – 70 pkt
• Zastąpienie kotła na paliwo stałe lub pieca kaflowego kominkiem z systemem rozprowadzania ciepła o mocy co najmniej 10 kW – 60 pkt
• Zastąpienie kotła na paliwo stałe lub pieca kaflowego ekologicznym kotłem na paliwo stałe – 50 pkt
• Zastąpienie kotła olejowego ogrzewaniem sieciowym c.o. lub elektrycznym – 80 pkt
• Zastąpienie kotła olejowego kotłem gazowym – 70 pkt
• Zastąpienie kotła olejowego kotłem olejowym o wyższej sprawności – 50 pkt
• Zastąpienie kotła gazowego ogrzewaniem sieciowym c.o. lub elektrycznym – 70 pkt
• Zastąpienie kotła gazowego nowym kotłem gazowym – 50 pkt