Stop wulgaryzmom. Z polszczyzną za pan brat.
Przypadający 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języków Ojczystych jest okazją do upowszechnienia zagadnień związanych z kulturą języka polskiego oraz zwrócenia uwagi na problematykę poprawności językowej. Młodzież przyswaja sobie język słyszany w otoczeniu i reprodukuje jego słownictwo, formy i zwroty.
Na co dzień posługuje się żargonem, skrótami, językiem pełnym błędów. Złym wzorem dla młodzieży jest wulgarność języka stadionów, ulicy i środków masowej komunikacji. Od wielu lat drastycznie obniża się poziom kompetencji językowych uczniów. Poloniści nie tylko biją na alarm, lecz starają się systematycznie zmieniać niepokojącą rzeczywistość poprzez codzienną pracę z uczniami, a także motywować ich do działania na rzecz ochrony dobra narodowego, jakim niewątpliwie jest język ojczysty.
Uczniowie ZST po raz kolejny mieli możliwość zaprezentowania swych umiejętności w szkolnych konkursach: ortograficznym, kaligraficznym oraz językowym „Z polszczyzną za pan brat”, w których wzięło udział prawie stu uczestników reprezentujących klasy Technikum nr 1 oraz ZSZ. Zorganizowano również akcję „Stop wulgaryzmom”, której celem było zwrócenie uwagi na niepokojące tendencje we współczesnej polszczyźnie, a zwłaszcza wulgaryzację języka potocznego. Uczniowie zaprojektowali ciekawe plakaty oraz sami układali fraszki propagujące posługiwanie się poprawną polszczyzną, wolną od błędnych i wulgarnych form językowych. Tej problematyce była też poświęcona audycja nadana za pośrednictwem szkolnego radiowęzła.
Ponadto 8 trzyosobowych drużyn rywalizowało w konkursie literackim poświęconym życiu i twórczości A. Mickiewicza, podczas którego należało wykazać się znajomością biografii wieszcza, rozpoznać cytaty z jego dzieł oraz przygotować scenki pantomimiczne oparte na fragmentach lektur.
Grażyna Kohut, dyrektor szkoły wręczyła laureatom wszystkich konkursów dyplomy i nagrody ufundowane przez radę rodziców. Gratulując i życząc uczniom dalszych sukcesów, podziękowała również polonistom, którzy zorganizowali tegoroczny projekt Dnia Języków Ojczystych, podkreślając wagę wszelkich działań z zakresu szeroko pojętej humanistyki, zwłaszcza w szkole o profilu technicznym.
(opr.pm)