Maroko: Nagrodzili laureatów konkursu filmowego „Świat wokół mnie”
DZIELNICA – MDK
W Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku odbyło się podsumowanie piątej jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Małych Form Filmowych „Świat wokół mnie”. Na finał zaproszono laureatów konkursu oraz uczniów klas licealnych z I i V LO w Rybniku.
Refleksja nad rzeczywistością
Pomysłodawczyni konkursu Ewa Klonowska podsumowując jego kolejne edycje zauważyła, że formuła małych form filmowych, okazała się trafna o czym świadczy ilość i poziom nadesłanych prac. W bieżącej piątej edycji nadesłano 23 filmy z całej Polski w dwóch kategoriach: szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Temat konkursu „Świat wokół mnie” zakładający szeroko pojętą refleksję nad rzeczywistością otaczającą młodych ludzi pozwolił na realizację przemyślanych, ciekawych filmów. –Uczniów interesuje świat, w którym żyją, zauważają jego piękno (Tadeusz Baraniecki „O niebieskiej perle”), nie uciekają od codziennych, szkolnych problemów (Patrycja Koziołek, Jakub Kopeć „Wycieczka”), są wyczuleni na negatywne zjawiska społeczne (Grażyna Probierz, Józef Wencławiak „Szansa”), z empatią i wrażliwością patrzą na swoich rówieśników, często wykluczonych, skrzywdzonych przez los (Barbara Madejska „Jesteśmy razem”). Także w grupie młodszych uczniów cieszy pasja i energia z jaką prezentują swoje poglądy na tematy ważne we współczesnym świecie: tolerancji (Bartosz Kasper, Maksymilian Sosnowski „Tolerancja” ), wolontariatu (Miłosz Latosi „Marchewki i jabłuszka”) – twierdzi Ewa Klonowska.
Następna edycja we wrześniu
Przybyli na finał laureaci z Gliwic i Katowic oraz uczniowie klas licealnych mieli możliwość zapoznania się z nagrodzonymi filmami. Oklaskami wyrazili swój aplauz. Następnie Ewa Klonowska wręczyła nagrody przybyłym laureatom. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez MDK, a także książki o tematyce filmowej i płyty DVD, których sponsorem był Polski Instytut Sztuki Filmowej. Opiekunowie uczniów otrzymali publikacje Filmoteki Szkolnej, zaś wszyscy uczestnicy uroczystego finału gadżety Filmoteki Szkolnej przysłane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczniowie i ich opiekunowie zapoznali się z możliwościami działań w dziedzinie filmu, związanych z pakietem Filmoteki Szkolnej. W imieniu organizatorów Ewa Klonowska zachęciła przybyłą młodzież do własnej twórczej aktywności i zaprosiła do udziału w następnej edycji konkursu, która zostanie ogłoszona we wrześniu.
(opr.pm)
Jury w składzie dr Ewelina Konieczna, filmoznawca, pracownik Uniwersytetu Śląskiego, Ewa Klonowska, filmoznawca, lider Filmoteki Szkolnej oraz Barbara Zielińska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury przyznało nagrody:
SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
Nagroda specjalna: Tadeusz Baraniecki (Kętrzyn), „O niebieskiej perle”
I miejsce: Barbara Madejska (Warszawa), „Jesteśmy razem”
II miejsce: Patrycja Koziołek, Jakub Kopeć (Gliwice), „Wycieczka?”
III miejsce: Grażyna Probierz, Józef Wencławiak (Katowice), „Szansa”
SZKOŁY GIMNAZJALNE
I miejsce: nie przyznano
II miejsce: Miłosz Latosi (Luboń), „Marchewki i jabłuszka”
III miejsce: Bartosz Kasper, Maksymilian Sosnowski (Luboń), „Tolerancja”