Zdrowie: Szkoła, która dużo zmienia
Po przekroczeniu progu Ośrodka Wsparcia Rodziny Pracowni KINEZIS w Żorach niespodziewanie uderza Mnie jedno, domowa i pełna ciepła atmosfera, która sprawia że w szaleństwie ogromnych zmian jakie niesie ze sobą macierzyństwo odnajdujemy tu upragniony spokój i chcemy tu zostać jak najdłużej.
O istotnej roli jaką spełniają szkoły rodzenia rozmawiam z Mirelą Hejnoł- Myśliwiec i Joanną Fajdek które są sercem i duszą tego wyjątkowego miejsca.
Po co chodzić do szkoły rodzenia?
Współczesne kobiety, w przeciwieństwie do swoich babć, żyją w odcięciu od natury, własnego biologizmu i instynktu, a poród i macierzyństwo jest doświadczeniem instynktownym. Brakuje również mądrego przekazu wielopokoleniowego i tę rolę pełni częściowo szkoła rodzenia. Zadaniem jej jest przede wszystkim odkrycie i umocnienie drzemiącego w kobiecie potencjału macierzyńskiego, który pozwoli jej naturalnie poradzić sobie z porodem i opieką nad dzieckiem. Spotkania w szkole rodzenia pomagają odnaleźć się w nowej roli, oswoić lęki oraz nabyć umiejętności praktyczne. Kobieta uczy się rozpoznawać swoje indywidualne potrzeby, przejmować odpowiedzialność. Jeśli dodamy do tego rzetelną edukację, która powinna być zgodna z aktualną wiedzą naukową i obowiązującym prawem, zaowocuje to najlepszą decyzją o miejscu, sposobie porodu i opieki nad dzieckiem.
Czy świadome przygotowanie się do porodu ułatwia poród?
Przygotowanie do porodu zmniejsza u kobiety poziom lęku przed tym co nowe i nieznane, i tym samym ma korzystny wpływ na jego przebieg. Kobieta świadoma tego, jak poród wygląda, co i dlaczego będzie się działo z jej ciałem, może w nim aktywnie uczestniczyć, odpowiadać instynktownie na potrzeby płynące z ciała, jak indywidualny sposób poruszania się, głośne wydawanie dźwięków, specyficzne oddychanie, nawet chęć tańczenia. Wie, że może doświadczać krańcowo różnych uczuć od euforii do bezsilności. To pozwala jej lepiej radzić sobie ze skurczami porodowymi i zazwyczaj towarzyszącym im bólem.
Na co zwrócić uwagę wybierając szkołę?
Uważamy, że ważne jest aby przekazywane w szkole treści były zgodne z aktualną wiedzą, najlepiej popartą własnym doświadczeniem. Dobrze jest też, jeżeli położna prowadząca zajęcia przyjmuje porody. Korzystnie jest jeśli oferowane są spotkania z psychologiem, który opowie o emocjonalnych aspektach porodu i macierzyństwa oraz o istocie więzi między matką i dzieckiem. Ważna rolę w zajęciach pełni również osoba fizjoterapeuty, która przygotowuje kobiety do porodu i połogu pod kątem świadomości ciała i uczy rodziców jak prawidłowo nosić i przewijać maluszka aby wspierać jego rozwój ruchowy. Warto także zwrócić uwagę na to czy dana szkoła promuje karmienie naturalne. Edukacja o karmieniu piersią jest skuteczniejsza jeśli zajęcia prowadzone są przez specjalistę np. konsultantkę laktacyjną.
Do szkoły rodzenia solo czy w duecie?
Jeśli rodzice zamierzają rodzić wspólnie, zachęcamy żeby też razem uczestniczyli w zajęciach. Jeżeli z różnych powodów nie planują wspólnego przeżywania porodu, to mimo wszystko duża część zajęć dotyczy praktycznej opieki nad dzieckiem, a to wiedza, która przyda się każdemu tacie i mamie. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że nawet partnerzy którzy nie byli gotowi na uczestnictwo w porodzie, dzięki spotkaniom w grupie, rozmowom i budzącej się w nich świadomości roli bliskiej osoby w trakcie porodu, odkryli w sobie wielką potrzebę uczestniczenia w tym wydarzeniu. Jednak decyzja musi być zawsze wspólna i podjęta z pełnym przekonaniem, tylko wtedy rola osoby towarzyszącej jest wspierająca.
Na czym polega wyjątkowość Pracowni KINEZIS?
Naszym atutem jest holistyczne podejście do porodu i opieki nad dzieckiem oraz wieloletnie doświadczenie. Nasz program, oprócz spotkań z położną poszerzony jest o zajęcia z psychologiem, fizjoterapeutką i konsultantką laktacyjną, a także z doświadczonymi mamami i tatusiami. Prowadzimy autorski program dla kobiet w ciąży zawierający ćwiczenia, taniec, relaksację, wspierające oddychanie. Naszą wiedzę i umiejętności przekazujemy aktywnymi metodami nauczania (dyskusje, praca w małych grupach, symulacje, burza mózgów itp.). Przygotowujemy do porodu bez względu na miejsce wybrane przez rodziców do jego odbycia. Zajęcia odbywają się w formie grupowej, ale w ofercie mamy także spotkania indywidualne. Zapewniamy również kontynuację spotkań po porodzie w postaci szkoły dla rodziców, a także grup rozwojowych dla mam z dziećmi. Oferujemy również poradnictwo psychologiczne i psychoterapię, konsultacje z zakresu rozwoju motorycznego dziecka, warsztaty masażu dla niemowląt i chustowania. Prowadzimy poradnię laktacyjną (możliwość wypożyczenia profesjonalnego laktatora firmy Medela) oraz współpracujemy z wieloma fundacjami m.in. Fundacją „Mleko Mamy” promującej karmienie piersią. Stale poszerzamy swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w wielu konferencjach, szkoleniach i warsztatach.
Mirela Hejnoł-Myśliwiec – matka trójki dzieci, fizjoterapeutka, psycholog, trener rozwoju osobistego, założycielka Pracowni Kinezis
Joanna Fajdek – matka dwójki dzieci, położna, międzynarodowa konsultantka laktacyjna, pracuje na żorskiej porodówce.