Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (383) Data wydania: 11.03.14

Bilet zrównoważony ZTZ nie dla wszystkich. Magistrat eksperymentuje

Głośno zapowiadany w ostatnich miesiącach bilet zrównoważony, czyli alternatywa dla rybnickich kierowców, został zatwierdzony przez radę miasta. W założeniu ma sprawić, że aut będzie na ulicach mniej, a autobusy bardziej obłożono. Problem w tym, że na tym etapie skorzysta z niego garstka osób.

„Bilet zrównoważony jest przeznaczony dla tych, którzy zrezygnują w pierwszej kolejności z przejazdu własnym samochodem na rzecz transportu zbiorowego” – czytamy w notatce prasowej. W teorii, a przynajmniej tak do tej pory ten projekt był przedstawiany, rybniccy kierowcy posiadający imienną eKartę mieli otrzymać możliwość zakupu biletu, który kosztować ma 184 złote. W cenie tej wliczono 220 przejazdów w ciągu pięciu miesięcy. Plan wydawał się dobry – codzienne dojazdy do pracy autobusem to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także – gdyby większa ilość kierowców przerzuciła się na transport zbiorowy – oszczędność czasu, gdyż korki stałyby się mniej dotkliwe. Problem jednak w tym, że w całym planie jest pewien haczyk.

Bilet za podatki

Haczykiem nazwać trzeba zapis, który stanowi, że prawo do zakupu biletu zrównoważonego będą mieli ci rybniczanie, którzy prócz potwierdzenia dowodem rejestracyjnym posiadania samochodu przedstawią także dokument świadczący o tym, że w tym roku rozpoczęli rozliczanie się z podatków w rybnickim urzędzie skarbowym. Chodzi o druk ZAP-3. Co zatem z tymi mieszkańcami, którzy od wielu lat rozliczają się w Rybniku i także chcieliby swoje samochody zostawić pod domem w dni pracy? Ci rybniczanie mogą o tańszym bilecie zapomnieć.

Pomysł na tę formę biletu zrównoważonego jest próbą zasilenia budżetu większymi wpływami z PIT-ów i CIT-ów. Póki co, wiemy tylko, że to początek prac nad tym rozwiązaniem. – Na razie chcemy sprawdzić, jak w ogóle przyjmie się ten pomysł. Można powiedzieć, że to eksperyment – mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika.

Pewny niewypał? Niekoniecznie

Logicznym byłoby raczej rozwiązanie, w którym każdy rozliczający się w mieście ma prawo do biletu zrównoważonego. Temat ten podnosili także radni miasta. – Chciałem zwrócić uwagę, że jest to bardzo niesprawiedliwe dzielenie mieszkańców na lepszych i gorszych – mówił Henryk Cebula, radny PiS. Magistrat argumentuje, że każdy bilet ulgowy można nazwać „niesprawiedliwym”, a tego typu rozwiązanie ma skłonić większą ilość mieszkańców do rozliczania się ze swych podatków w Rybniku. Pytanie tylko, czy ten eksperyment faktycznie się powiedzie?

Radni opozycji, jak i niektórzy koalicjanci wskazują, że pomysł biletu zrównoważonego to świetne rozwiązanie, do którego jedno podchodzi się ze złej strony. Zapowiadany, jako jedno z istotniejszych rozwiązań w walce z zakorkowanym centrum miasta i ciągłym zanieczyszczeniem powietrza, dzięki zachęcającej cenie dla kierowców miał dać nam płynniejszy ruch w mieście. Tak bardzo ograniczając jednak dostępność do nowego rozwiązania, nie można liczyć na obiektywne i jednoznaczne wyniki. Przyszłość pokaże, czy i kiedy bilet miesięczny zostanie „uwolniony” dla innych zmotoryzowanych rybniczan. A powinien, i to jak najszybciej.

(mark)