Darmowa komunikacja i stały rozwój
Z Anną Ujmą, Doradcą Prezydenta ds. Polityki Promocji i Informacji rozmawiamy o atrakcjach proponowanych przez Żory oraz o tym, dlaczego warto tam zamieszkać.
Marek Pietras: Gdyby ktoś spytał panią, dlaczego warto odwiedzić Żory? Jaką usłyszałby odpowiedź?
Anna Ujma: Że Żory to nowoczesne i przyjazne miasto. Na mapie miejsc, które warto zobaczyć polecam przede wszystkim Miasteczko Westernowe Twinpigs. Po wizycie w nim można spędzić wieczór w Parku Wodnym Aquarion. Wielbicielom sportów ekstremalnych polecam żorski skatepark, a młodym adeptom jazdy na rowerze wizytę na Miasteczku Ruchu Drogowego przy ulicy Folwareckiej.
Powyższe atrakcje znajdują się w Parku Cegielnia, w miejscu które już zyskało miano „Żorskiego Central Parku”. Jest to idealne miejsce na spacery czy pikniki rodzinne. Znajdującą się tam m.in. siłownia pod chmurką, park linowy dla dzieci, figura Żorka – maskotki miasta i inne atrakcje.
Nie wszyscy jednak lubią spacery i ruch.
W moim przekonaniu Żory to także mekka dla koneserów kina i muzyki. Oferta żorskiego MOK i Kina na Starówce to nie lada gratka dla wymagających odbiorców. Słynne już „Czwartki konesera”, „Babski Wieczór” i „Tanie poniedziałki” odbywające się w żorskim kinie, przyciągają tłumy wielbicieli filmu z całego regionu. Nie mniej wrażeń zapewnia odwiedzającym Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Flagową imprezą przyciągającą widzów żądnych wrażeń jest m.in. Festiwal Gimnastyki i Akrobatyki. Wybierającym się do Żor, polecam także wizytę na żorskiej Starówce. W maju na żorskim Rynku zaplanowano m.in. wystawę plenerową pt. „10 lat Unii Europejskiej w Żorach”.
Idąc dalej, może Żory nie tylko warto odwiedzić, ale osiedlić się tu na stałe?
Żory, to przede wszystkim miasto, w którym warto zamieszkać. Naszym celem strategicznym jest, aby Żory było przyjazne mieszkańcom. Dlatego też jesteśmy jednym z pierwszych miast w Polsce wdrażającym bezpłatną komunikację miejską. Ta ruszy już 1 maja. Jesteśmy przekonani, że w znacznym stopniu ułatwi to naszym mieszkańcom dostęp do edukacji, kultury, sportu i rekreacji, a także poprawi dostępność miejsc pracy. Nasze miasto szybko się rozwija, ale – co jest oczywiste – nowe dzielnice mieszkaniowe i zakłady pracy są coraz bardziej oddalone od centrum. Bezpłatna komunikacja miejska z pewnością „skróci” ten dystans.
Cały czas staramy się podnosić standard życia naszych mieszkańców. Mamy nowoczesny układ komunikacyjny, wyremontowaliśmy wiele placówek, powstały nowe. Stale prowadzimy inwestycje takie jak remonty dróg – krajowych, wojewódzkich i innych. Przeprowadzono także modernizacją systemu wodno-kanalizacyjnego, dzięki któremu możemy oferować bardzo dobre warunki do rozwoju budownictwa mieszkaniowego i działalności gospodarczej.
Układ komunikacyjny Żor to wasz duży atut.
Bez wątpienia. Żory mają najlepszy w regionie układ komunikacyjny. Bliskości węzła autostrad A1-A4 jest nie do przecenienia. To sprawia, że nasze miasto ma doskonałą lokalizację do rozwoju biznesu. Bliskość dużych miast aglomeracji śląskiej oraz południowej granicy państwa, stwarza wiele perspektywicznych możliwości inwestycyjnych. Lokalna społeczność o dużym potencjale produkcyjnym zapewnia konkurencyjne warunki rynkowe, a otwarta polityka władz gwarantuje wsparcie na każdym etapie inwestycji. Powstają w Żorach nowe zakłady produkcyjne, zatrudniające nawet po kilkaset osób.
Czy Żory stawiają na współpracę z okolicznymi gminami, miastami?
Jesteśmy otwarci na współpracę z okolicznymi gminami. Stałą współpracę gwarantuje nam przede wszystkim członkostwo w strukturach Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.
Opierając się na dostępnej wiedzy, jaka przyszłość jest przed żorzanami i całym miastem?
Mogę zapewnić, że władze miasta będą stale koncentrowały się na podniesieniu standardu życia mieszkańców, czyli na rozwoju edukacji, kultury, sportu i innych dziedzin życia. Stawiamy na dynamiczny rozwój miasta.