Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (395) Data wydania: 03.06.14

Hala targowa, tańsze parkingi

Aleksander Larysz ze Stowarzyszenia Rybnik Nasze Miasto, który zamierza ubiegać się o fotel prezydenta Rybnika przedstawił nowe pomysły.

Na kolejnej konferencji prasowej Larysz przedstawił propozycje związane z poprawą warunków funkcjonowania przedsiębiorców. – Rozwój rodzimej działalności gospodarczej przynoszącej dochód i dającej miejsca pracy, to dla każdego miasta powinien być priorytet. Naszym zdaniem rybnickie władze wpuściły na teren miasta zbyt wiele zagranicznych podmiotów gospodarczych typu supermarkety i centra handlowe, czyli instytucji, które w milionach złotych wyprowadzają zyski z Rybnika. Nie czas jednak narzekać, bo tej sytuacji już nic nie zmienimy, a trzeba zastanowić się jak tą sytuację poprawić – mówi Larysz

Preferencyjne warunki

Wg Aleksandra Larysza działalność obecnych władz doprowadziła do tego, że praktycznie przestała istnieć rodzima działalność usługowo-produkcyjna czy też stricte rzemieślnicza. – Obserwujemy także niewystarczającą pomoc administracyjną oraz brak polityki wspierającej rybniczan, prowadzących działalność gospodarczą, na co zewnętrzne duże firmy nie mogą narzekać – mówi Larysz i dodaje: – Chcemy zaproponować rozwiązania, których efektem ma być dynamiczny rozwój działalności gospodarczej rybniczan i nie tylko. To automatycznie spowoduje realne zmniejszenie bezrobocia i przyrost środków finansowych z PIT i CIT – mówi kandydat na prezydenta z ramienia Stowarzyszenia Rybnik Nasze Miasto. Jako to rozwiązania? Chodzi m.in. o wprowadzenie preferencyjnych warunków dla firm produkcyjnych zatrudniających rybniczan – wg klucza procentowego, czyli – im więcej rybniczan zatrudnionych tym większe preferencje. Promowanie i stwarzanie preferencji firmom chcącym rewitalizować i zagospodarowywać nieużytki i zasoby miejskie, szeroki rozwój formuły PPP (partnerstwo publiczno-prywatne), czy zatrzymanie pozyskiwania funduszy na tzw. projekty miękkie, które w efektywny sposób nie generują realnych przychodów miasta i miejsc pracy, a nacisk położyć na projekty, dające stałe miejsca pracy czy też przyczyniające się do obniżenia kosztów życia w mieście. RNM chce również preferować projekty wspomagające rozwój specjalistycznej infrastruktury miasta np. sieci ciepłowniczej.

Hala targowa i tańsze parkingi

Jednym z pierwszych pomysłów na pomoc kupcom i rzemieślnikom jest, wg stowarzyszenia RNM, stworzenie rybnickiej hali targowej z prawdziwego zdarzenia. – Mogłaby się mieścić na ul. Hallera. Na miejscu aktualnego parkingu czy aktualnego targowiska, a może w obydwu tych miejscach? O tym zadecydować miałyby konsultacje z zainteresowanymi kupcami czy też inwestorami. Na dachu takiej hali widzielibyśmy parking. Hala jednak w swoim kształcie i zamyśle architektonicznym ma być dopasowana do stylu zamku (sądu) czy też klasycystycznej zabudowy. To spowoduje, że handlowcy będą mieli lepszy, całoroczny, komfort pracy, a mieszkańcy zakupów. Do tego projektu natchnął nas rybnicki przedsiębiorca Andrzej Rojek, który podobną myśl zawarł w jednych z wywiadów dla rybnickich mediów. My to podchwyciliśmy, dodaliśmy rozwiązania techniczne, logistyczne i koncepcję artystyczną, którą stworzyła rybnicka artystka Iwona Kołodziej – mówi Larysz. Wymienia również sposoby sfinansowania inwestycji. Pieniądze miałyby pochodzić od prywatnych inwestorów, ale także z budżetu miasta czy kredytów spłacanych np. z opłat targowych i parkingowych. Istniałaby również możliwość wykupu od miasta własnego modułu handlowego na dogodnych warunkach. Larysz uważa także, że w Rybniku powinno się obniżyć ceny parkingów oraz wprowadzić bardziej korzystne formy abonamentów. Co więcej, powinni je prowadzić parkingowi na zasadzie własnej działalności gospodarczej. – Rybniczanie mają wybitne umysły i to w wielu dziedzinach życia. Trzeba tylko nauczyć się ich słuchać i wykorzystywać ich pomysły w praktyce. To będzie z korzyścią dla wszystkich. Tej umiejętności „słuchania”, wg nas, brakuje w Rybniku od lat – dodaje na zakończenie Aleksander Larysz ze Stowarzyszenia Rybnik Nasze Miasto.