Kącik ZUS
Odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i mam zadłużenie w ZUS. Chciałbym ten dług spłacić, ale nie mam możliwości na jednorazową wpłatę. Jaka jest szansa na rozłożenie ich na raty/ Czy w ZUS istnieje taka możliwość.
Stały Czytelnik
Tak, w Pana przypadku, jeśli nie zatrudnia Pan pracowników, całość zadłużenia można rozłożyć na raty. Aby uzyskać ulgę w spłacie zadłużenia, należy złożyć wniosek wraz z wymaganymi dokumentami. Wzory druków, które należy złożyć w ZUS celem uzyskania ulgi, znajdują się na saili obsługi klienta w każdej jednostce ZUS. Zarówno druki dokumentów, jak i szczegółowe informacje na temat ulg w formie układu ratalnego znajdują się również na stronie internetowej ZUS www.zus.pl, w zakładce „POLECANE”- ulgi, umorzenia, pomoc publiczna.
Czy można się odwołać od decyzji ZUS wstrzymującej wypłatę zasiłku chorobowego, jeśli ubezpieczony za późno został wezwany na kontrolę do ZUS? W jaki sposób można zostać wezwany na kontrolę, czy tylko listownie, czy też może to być informacja przez telefon?
KS
Kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich wykonują w ZUS lekarze orzecznicy. Wyboru zaświadczeń lekarskich do kontroli dokonuje się przy wykorzystaniu systemu informatycznego. Kontrola wykonywana jest również na wniosek komórek organizacyjnych ZUS realizujących wypłatę zasiłku chorobowych, a także pracodawców. Wezwanie na badanie w związku z przedmiotową kontrolą wysłane jest pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Zawiera ono informację o skutkach niestawiennictwa. Zawiadomienie o terminie badania dokonywane jest również w innych formach np. telefonicznie, emailem ( w tym przypadku konieczne jest również wysłanie wezwania na badanie do ubezpieczonego za zwrotnym poświadczeniem odbioru). W razie uniemożliwienia badania, zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy traci ważność od dnia następującego po tym terminie – ZUS wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku. Jeżeli ubezpieczony usprawiedliwi niestawienie się na badanie, uzasadni przyczynę uniemożliwiającą mu odebrania wezwania w terminie – może być wydana decyzja przyznająca prawo do zasiłku.
Jestem osobą niepełnosprawną. Posiadam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Czy to może być podstawą do otrzymania renty z ZUS?
Alina M.
Nie, jednym z warunków przyznania renty jest ustalenie niezdolności do pracy orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności służy celom pozarentowym, np. rehabilitacji, zatrudnieniu, uzyskaniu różnego rodzaju ulg i zwolnień. Oprócz spełnienia innych wymogów zapisanych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych podstawą przyznania renty jest orzeczenie lekarza orzecznika ZUS. A w razie zgłoszenia sprzeciwu, w ciągu 14 dni od jego wydania – orzeczenie komisji lekarskiej.