Mapy, pocztówki i plany zebrane w książce
CZERWIONKA-LESZCZYNY. W księgarniach gminy i okolicach pojawiło się ciekawe i unikatowe wydawnictwo. Jest to starannie wydana pozycja „Czerwionka – Leszczyny na dawnych pocztówkach, planach i mapach”, a jej autorem jest 28-letni Błażej Adamczyk z Czerwionki.
Książka zawiera kilkadziesiąt pocztówek z przełomu wieków XIX i XX oraz pierwszych dziesięcioleci wieku minionego. Dominują kartki z Czerwionki, będącej wtedy centrum gospodarczym dzisiejszej gminy. Wiele jest również kartek z Dębieńska, trochę mniej z Czuchowa i Bełku, trzy karty przedstawiające Stanowice, dwie Leszczyny oraz pojedyncze z Książnic i Palowic. Druga część albumu to plany. Rozpoczyna ją piękny kolorowy plan kolonii Egersfeld w Leszczynach wraz z także kolorowym planem jednego z 12 budynków tej kolonii, powstałej w latach 1774 -88. Najliczniej w tej części prezentowane są plany i szkice związane z kopalnią „Dębieńsko”, mającą dominujący wpływ na rozwój Czerwionki i okolicznych miejscowości. W trzeciej części zaprezentowanych jest ok. 50 map od XVII wieku do lat 30-tych XX wieku, Najstarsza z nich z roku 1636. ukazuje Dębieńsko Wielkie, będące wówczas w posiadaniu Johanna Hansa von Welczek.
Śląska perełka z USA
Czwarta część to prezentacja kilku monet i bonów (tzw. notgeldów, czyli pieniędzy zastępczych), wyemitowanych przez kopalnię i koksownię „Dębieńsko” oraz Fabrykę Wyrobów Mięsnych Ryszarda Dziechczarczyka z Czuchowa. Znaleźć w książce można także wyprodukowany w USA banknot z 1939 roku, mający na awersie portret dziewczyny w stroju śląskim, a na rewersie drewniany kościółek p.w. Trójcy Przenajświętszej z Leszczyn (w 1981 roku przeniesiony do Palowic). Z uwagi na wybuch II Wojny Światowej banknot, jak i cała ich seria, nie doczekały się emisji i obiegu.
Efekt pasji
Autorem nowego wydawnictwa jest 28-letni Błażej Adamczyk z Czerwionki. – Rozpocząłem jako młody kolekcjoner porcelany. Interesowały mnie talerze, dzbanki i mleczniki takich firm jak C.T. Altwasser, Huta Franciszka, KPM z terenu Śląska. Zgromadziłem ich dużą kolekcję, ale równorzędnie pasjonowałem się zbieraniem pocztówek, map i planów z terenu Czerwionki-Leszczyn. Moim największym marzeniem było napisanie książki na temat historii Czerwionki, jednak to się nie udało, więc po pewnym czasie zacząłem współpracę z pasjonatem kartografii Śląska panem Janem Gąsiorem. Zebraliśmy dość pokaźny zbiór map z naszych terenów oraz planów górniczych, pocztówek i pieniędzy zastępczych. Na podstawie zgromadzonych materiałów pana Jana Gąsiora oraz moich, powstał pomysł napisania książki – informuje Błażej Adamczyk, autor publikacji. – Starałem się pokazać najbardziej widoczne zmiany architektury w naszej gminie do 1945 roku, choć jeszcze nie udało mi się zebrać wszystkich. Teraz czuję niedosyt, ponieważ po napisaniu książki okazało się, że jest jeszcze sporo materiałów, które już zgromadziłem i które jeszcze niebawem zgromadzę, dotyczących historii i przemian w krajobrazie naszej gminy – wyjaśnia autor.
Szymon Kamczyk