Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.
Chciałam się dowiedzieć, czy pobranie emerytury częściowej w przyszłości umniejszy moją powszechną emeryturę?
Janina z Radlina
Tak, osoby decydujące się na skorzystanie z prawa do częściowej emerytury muszą liczyć się z tym, że pobrane kwoty odpowiednio zmniejszą podstawę wymiaru przyszłej emerytury.
Razem z żoną mamy siedmiomiesięczną córeczkę. Wkrótce żona będzie wybierała się na planowaną operację. Opiekę nad dzieckiem przejmę ja. Czy z tego tytułu będzie mi przysługiwał jakiś zasiłek z ZUS? Jestem zatrudniony na pełnym etacie w firmie usługowej.
Marcin W.
Tak. ZUS wypłaci Panu zasiłek opiekuńczy. Jeżeli osoba, która na co dzień opiekuje się dzieckiem, w Pana przypadku małżonka, jest chora lub przebywa w szpitalu ZUS wypłaca zasiłek opiekuńczy ojcu dziecka. Maksymalny okres wypłaty tego zasiłku wynosi 60 dni w roku kalendarzowym. Do jego wypłaty konieczne jest zaświadczenie lekarskie ze szpitala, w którym leczy się żona. Lekarz musi w nim podać termin pobytu w szpitalu i dane dziecka, którym opiekuje się żona. Wysokość zasiłku zależy od zarobków. Z zasiłku opiekuńczego rodzic może także skorzystać w przypadku choroby dziecka, nieprzewidzialnego zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły, do której ono chodzi.
Prowadzę jednoosobową firmę. Interes jest sezonowy. Dlatego wkrótce chciałabym zawiesić działalność. Na jak długo mogę ją zawiesić i po jakim okresie osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniom?
Kasia z Raciborza
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu w okresie od dnia rozpoczęcia wykonywania działalność do dnia jej zaprzestania, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Począwszy od 7 marca 2009 r. zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powoduje ustanie obowiązku ubezpieczeń społecznych: od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. Przypomnijmy, że przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, może zawiesić prowadzenie działalności na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Wyjątek stanowi jeden miesiąc - luty. Za minimalny okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przyjmuje się liczbę dni tego miesiąca przypadająca w danym roku.