Za brak obowiązkowych szczepień możesz słono zapłacić
Ogłoszony przez ministra zdrowia Program Szczepień Ochronnych określa, jakie obowiązkowe szczepienia muszą przechodzić dzieci oraz młodzież. Na terenie powiatu rybnickiego nadzór nad tym sprawuje Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna. Czy mieszkańcy naszego regionu przestrzegają kalendarza szczepień?
Gruźlica, wirusowe zapalenia wątroby typu B, błonica, tężec, krztusiec, inwazyjne zakażenie Haemofilus influenzae typu b, Poliomyelitis, odra, świnka i różyczka. To lista chorób, przeciw którym, zgodnie z polskim prawem, należy szczepić dzieci i młodzież do 19 roku życia. Realizatorami obowiązku szczepień ochronnych są podmioty lecznicze udzielające świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, a więc punkty szczepień w przychodniach czy oddziały neonatologiczne. Wszystko odbywa się pod nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Rybnicki oddział, poza miastem Rybnik, zajmuje się także miastem Żory, gminą i miastem Czerwionka-Leszczyny oraz gminami Świerklany, Lyski, Jejkowice i Gaszowice. Na tym terenie, na dzień 30 czerwca, szczepieniom ochronnym podlegało 56211 dzieci i młodzieży w rocznikach 2014-1994. – Wyszczepialność jest wysoka, aczkolwiek w ostatnich latach zauważono wzrost liczby osób, uchylających się od szczepień. Na dzień 30 czerwca było to 151 dzieci. Sytuacja ta jest spowodowana aktywizacją działań ruchów antyszczepionkowych. Inne przyczyny to odrębność kulturowa, religijna lub etniczna, wpływ środowisk propagujących medycynę alternatywną, występowanie niepożądanych odczynów poszczepiennych czy trudne patologiczne środowisko – informują Izabela Baklarz-Rozkosz i Renata Szendera z rybnickiego sanepidu.
Jakie zatem podejmuje się kroki w stosunku do rodziców, którzy nie poddają swoich dzieci obowiązkowym szczepieniom? – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rybniku wystosował do opiekunów prawnych niezaszczepionych dzieci, przypomnienie o obowiązku poddania się szczepieniom ochronnym, w którym poinformowano, że obowiązek szczepień wiąże się z dążeniem do uzyskania maksymalnej ochrony przed zakażeniem, a w dalszej perspektywie do zlikwidowania poszczególnych chorób zakaźnych. Tylko uodpornienie wysokiego odsetka osób, gwarantuje zahamowanie krążenia drobnoustroju. To właśnie zjawisko odporności zbiorowej stanowi społeczne uzasadnienie obowiązku szczepień. O wykonanie tych szczepień u dzieci mają obowiązek zadbać rodzice, opiekunowie prawni i lekarz rodzinny. Niezaszczepienie dziecka zdrowego, które nie posiada przeciwwskazań do szczepień jest zaniedbaniem jego zdrowia, ponieważ naraża się je na zachorowanie i ewentualne powikłania choroby zakaźnej – tłumaczą pracownicy sanepidu. Dodajmy, że w sytuacji, gdy osoba odpowiedzialna uchyla się od wykonania obowiązku ustawowego, istnieje możliwość zastosowania wobec niej odpowiednich sankcji. Możliwe jest na przykład nałożenie grzywny w wysokości aż do 10 tysięcy złotych.
(kp)