Uważaj na gaz. Szczególnie ten z butli
Po ostatnich wydarzeniach w Katowicach, oczy całego kraju częściej spoglądają na stan instalacji gazowych w budynkach wielorodzinnych, a także na prywatnych posesjach. Sprawdziliśmy jak zabezpieczyć się przed gazem.
Tragedia w Katowicach, w której zginęli dziennikarze TVN, TVP i ich dziecko, poruszyła wszystkich. Powszechnie wiadomo, że stan starych kamienic często może budzić wątpliwości. – Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku przeprowadza kontrole wszystkich budynków, w tym starych kamienic, na zasadach określonych w prawie budowlanym: elementów budynków i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektów, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, instalacji gazowych oraz przewodów kominowych, raz w roku – informuje Lucyna Tyl, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Rybniku. Raz na pięć lat przeprowadza się również kontrolę stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego oraz jego estetyki i otoczenia, w tym instalacji elektrycznej i piorunochronowej. Stare kamienice, którymi administruje ZGM znajdują się m.in. przy ul. Powstańców Śląskich i Sobieskiego, a także przy Rynku.
Gaz ciekły przy podłodze
Jak dowiedzieliśmy się w Komendzie Miejskiej PSP w Rybniku, gaz z instalacji nie zachowuje się tak samo jak gaz z butli. – Nasze mieszkania w większości przygotowane są do tego, aby bezpiecznie użytkować gaz ziemny, który znajduje się w instalacji gazowej. On jest lżejszy od powietrza i unosi się do góry. W przypadku niewielkich wycieków, instalacja wentylacji w wyższych punktach mieszkania pozwoli na jego bezpieczne usunięcie na zewnątrz. Gaz w butlach najczęściej jest użytkowany w zamian za piece węglowe w starszych budynkach. Niestety, w przypadku gazu płynnego należy zastosować wentylację, która pozwoli na wyprowadzenie gazu z mieszkania z poziomu podłogi. W przypadku wycieku tego gazu, będzie się on ścielił po posadzkach, będzie zajmować miejsca najniższe w budynku i to może stworzyć bardzo duże zagrożenie dla całego obiektu. Warto podkreślić, że w blokach i budynkach, gdzie mamy instalację gazu ziemnego, użytkowanie butli gazowych jest surowo zabronione – mówi Bogusław Łabędzki, rzecznik prasowy KM PSP Rybnik.
Postępowanie z gazem
Kiedy poczujemy gaz, najpierw należy otworzyć okno i przewietrzyć mieszkanie. Następnie trzeba zlokalizować miejsce wypływu gazu, i jeśli to możliwe, zneutralizować wyciek, np. poprzez dokręcenie zaworu. Jeśli nie możemy poradzić sobie z nieszczelną instalacją, należy powiadomić straż pożarną pod numerem 998 lub 112 i pogotowie gazowe pod numerem 992. Aby zmniejszyć do minimum niebezpieczeństwo z użytkowania instalacji i butli gazowych, warto zaopatrzyć się w czujniki gazu ziemnego i propan-butanu. Taki czujnik montuje się do gniazdka na prąd. Urządzenie stale monitoruje obecność gazu w powietrzu. W przypadku 15 proc. jego stężenia, co stanowi dolną granicę możliwości wybuchu, uruchamia się alarm dźwiękowy. Detektory najczęściej montuje się w kuchniach i łazienkach z gazowymi ogrzewaczami wody. Warto wziąć pod uwagę, aby w przypadku korzystania z gazu ciekłego z butli, zainstalować czujnik przy podłodze.
Szymon Kamczyk