Będzie mniej kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych
Z Joanną Sobik, sekretarz Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o niepełnosprawności w Rybniku rozmawia Kuba Pochwyt.
Kuba Pochwyt: Mamy nowe przepisy związane z wydawaniem kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. O co dokładnie chodzi?
Joanna Sobik: Od 1 lipca zmieniły się przepisy, które nakładają na przewodniczącego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności obowiązek wydawania kart parkingowych. W świetle obowiązujących przepisów, takie karty wydawane są osobom zaliczonym od 1 lipca 2014 roku do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z symbolem przyczyny niepełnosprawności oznaczonej 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna), do znacznego stopnia niepełnosprawności lub do osób niepełnosprawnych, przy jednoczesnym spełnieniu przesłanek artykułu 8 ustawy 3a punkt 1 i 2 - ustawy prawo o ruchu drogowym. Karty wydawane są również osobom składającym wniosek, które legitymują się orzeczeniem wydanym przez zespół orzekający o niepełnosprawności przed 1 lipca 2014 roku i zostały zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności z konkretnym symbolem przyczyny niepełnosprawności, czyli choroby narządu wzroku (04-O), upośledzenie narządu ruchu (05-R) bądź choroby neurologiczne (10-N), łącznie ze spełnianiem przesłanek w punkcie 9 wskazań orzeczenia, czyli spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek ustawy prawo o ruchu drogowym. Wszystkie pozostałe osoby, zaliczone do lekkiego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, jeżeli posiadają orzeczenia wydane przed 1 lipca 2014 roku, chcąc ubiegać się o wydanie karty parkingowej, muszą ponownie stanąć na komisji. To samo dotyczy dzieci. Należy dodać, że osoby, którym wydano orzeczenia z tzw. starymi kodami, tj. przed wejściem w życie rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, również muszą ponownie stanąć na posiedzeniu składu orzekającego. Wcześniej jednak konieczne jest złożenie wniosku o ponowne wydanie orzeczenia celem ustalenia wskazań do karty parkingowej. Podsumowując, z uwagi na to, że zmieniły się przepisy dotyczące wydawania kart parkingowych, koniecznym stało się weryfikowanie czy osoba, która ubiega się o wydanie karty parkingowej posiada orzeczenie uprawniające ją do wydania karty i czy konieczne będzie ponowne wydanie orzeczenia celem ustalenia wskazań do karty parkingowej.
Co trzeba zrobić, by ubiegać się o nową kartę parkingową?
Jeżeli jest to osoba, która ma orzeczenie uprawniające do wydania karty parkingowej, to wystarczy, że złoży u nas wniosek o wydanie karty. W naszym zespole jest stworzone specjalne stanowisko, gdzie można oddawać druki. Wnioskodawca składa wniosek o wydanie karty parkingowej we właściwym, ze względu na stałe miejsce pobytu lub siedzibę placówki, zespole orzekającym. Na przykład osoba, która ma wydane orzeczenie w powiecie nie będącym objętym działalnością naszego zespołu i tam też jest zameldowana na pobyt stały, musi taki wniosek o wydanie karty złożyć w tamtejszym zespole. Wniosek o wydanie karty parkingowej dla placówek składa osoba upoważniona do jej reprezentowania. Wniosek o wydanie karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej składa osobiście osoba niepełnosprawna, za wyjątkiem osób enumeratywnie wskazanych w rozporządzeniu z dnia 25 czerwca br. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych. Osoby niepełnosprawne dodatkowo do wniosku muszą dołączyć jeszcze zdjęcie z aktualnym wizerunkiem oraz dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty parkingowej.
Po zmianie przepisów, z jakimi problemami najczęściej się spotykacie ?
Największy problem jest z niezrozumieniem przez naszych klientów zmian i zasad dotyczących wydawania kart parkingowych w związku ze zmianą przepisów. Osoby nie rozumieją tych sytuacji, kiedy mają wcześniej wydaną kartę parkingową na stałe, ale posiadanie orzeczenie aktualnie nie uprawnia ich do tego, żeby ubiegać się o jej wymianę. Jest też grupa osób posiadających orzeczenie wydane przez organ rentowy lub o lekkim i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które nie rozumieją, że ponownie muszą stanąć na komisji. W związku z tymi zmianami bardzo ważna jest cierpliwość i zrozumienie. Zarówno z naszej strony, jak i strony klientów.
A jak wygląda sprawa z ważnością kart, które były wydawane zgodnie ze starymi przepisami?
Wszystkie karty parkingowe, które były wydane przed 1 lipca 2014 roku są ważne do końca listopada. Trwają jednak prace związane z wydłużeniem tego okresu. Ustawa o zmianie ustawy prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw została już uchwalona przez sejm, wydłużając do dnia 30 czerwca 2015 roku okres ważności kart parkingowych wydanych na podstawie wcześniejszych przepisów, i została przekazana Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. Co z tego będzie, zobaczymy.