Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (417) Data wydania: 04.11.14
Czytaj e-gazetę

Andrzejowi zabrakło czasu

ŚWIERKLANY. 27 października na cmentarzu parafii św. Anny spoczął Andrzej Kiełkowski, wieloletni samorządowiec, działacz społeczny i pasjonat historii i tradycji naszego regionu. Każdą wolną chwilę wykorzystywał na propagowanie śląskiej kultury i pisanie książek o Śląsku.

Jak twierdzą mieszkańcy Świerklan pogrzeb zgromadził w parafialnym kościele więcej osób niż w święta. To nic dziwnego, bo Andrzej Kiełkowski aktywnie działał zarówno na płaszczyźnie samorządowej (jako wiceprzewodniczący rady powiatu, wcześniej gminny radny), społecznej (jako przewodniczący Koła Ruchu Autonomii Śląska w Świerklanach), artystycznej (tworząc oprawę muzyczną wielu imprez i spotkań) oraz autorskiej, propagując śląską kulturę i tradycje poprzez swoje książki. Wielu przedstawicieli młodego pokolenia zapamięta Andrzeja Kiełkowskiego, prowadzącego swoje ranczo, czyli mały skansen maszyn i narzędzi z rolnictwa i górnictwa. W kolekcji Kiełkowskiego znalazło się również wiele przedmiotów użytkowych i antyków. Choć rzeczy te często nie miały wartości materialnej, dla Andrzeja Kiełkowskiego były obdarzone ogromną wartością historyczną. Każdy z przedmiotów mógł dokładnie opisać i opowiedzieć przez kogo oraz do czego był używany. W ten sposób stworzył również album „Ocalić od zapomnienia”, w którym opisał swoją kolekcję.

Wcześniej w dorobku autorskim Kiełkowskiego znalazły się książki o tradycjach, śpiewniki śląskie, czy nawet opowiadanie science-fiction, oczywiście po śląsku („Ślązoki lecą na Marsa”). Jedną z ciekawszych pozycji w dorobku autora jest książka „Podróż życia”, w której zrelacjonował swoją podróż do Republiki Południowej Afryki, gdzie pojechał na zaproszenie swojego przyjaciela. W ubiegłym roku Andrzej Kiełkowski po raz drugi pojechał do RPA. Niestety, tym razem, aby wziąć udział w pogrzebie przyjaciela, który wyjechał ponad 30 lat temu do RPA z górniczego Śląska, by trafić do pracy na tamtejszą kopalnię. Jego śmierć dopadła pod ziemią na obczyźnie, Andrzeja w ukochanych Świerklanach.

Drążył temat

Wielką pasją Andrzeja Kiełkowskiego było poznawanie działania rzeczy i zjawisk od środka. Dzięki upartości i motywacji udało mu się dotrzeć do osób, które w ubiegłym wieku budowały instalacje wodne, oparte na niezwykłych pompach. Hopki, bo tak zwykł nazywać pompy autor książek, szerzej znane były jako pompa wodna wider. – Pamiętam, że kiedy wracałem do domu ze szkoły w kilku miejscach słychać było pracę tych urządzeń. Od zawsze fascynowało mnie, w jaki sposób to działało. Teraz po latach udało mi się uzyskać model takiej pompy, dzięki ludziom, którzy  poświęcili na ten projekt swoją pamięć i precyzyjną pracę – wspominał jeszcze niedawno zadowolony autor. Jak twierdził, stworzenie modelu pompy to dla niego zakończenie pewnego etapu w życiu – okresu ciekawości i ostatecznej satysfakcji z pozyskanej wiedzy. Model pompy, która była prawie perpetuum mobile, był dla Andrzeja motorem do napisania książki o pracach rzemieślniczych „Jak się piyrwej łonaczyło czyli jak się dawniej pracowało”.

Zbiór ważnych nazwisk

W tym roku powstała ostatnia książka Andrzeja Kiełkowskiego, traktująca o technikach prowadzenia różnego rodzaju prac, stosowanych na Śląsku jeszcze na początku XX w. Książka, jak większość autorstwa Kiełkowskiego, została podzielona na dwie części. Każdy rozdział publikacji został zapisany zarówno w języku polskim, jak i w fonetycznym zapisie śląskiej gwary. Z ostatniej książki, współfinansowanej przez gminę Świerklany, możemy dowiedzieć się m.in. w jaki sposób kiedyś wyrabiało się cegłę, jak budowano domy, jak kopano studnie, wyrabiano koronki czy wreszcie w jaki sposób funkcjonowała wspomniana pompa wider. Andrzejowi zabrakło czasu na skończenie nowej książki, do której materiały zbierał już od kilku lat. Publikacja miała opowiadać o znanych Ślązakach, a lista nazwisk była bardzo długa. Marzeniem Andrzeja Kiełkowskiego było, aby każdy ze znanych Ślązaków miał choć krótkie wspomnienie w jego publikacji wraz z naszkicowanym portretem. Teraz Andrzej dołączył do tego zacnego grona i być może jego osoba stanie się kiedyś inspiracją dla czyjegoś pióra.

Szymon Kamczyk