Pojednanie przed bitwą?
CZERWIONKA-LESZCZYNY. Ostatni raz w tej kadencji rada miejska zebrała się na sesji, aby pochylić się nad sprawami ważnymi dla przyszłości i rozwoju gminy. Nie zabrakło także podziękowań, wspomnień i pojednań.
Ostatnia sesja była dla radych Czerwionki-Leszczyn bardzo pracowita. Najpierw radni wysłuchali sprawozdania burmistrza z działań, które podejmował od przedostatniej sesji. Później przyszedł czas na 8 sprawozdań komisji branżowych, z których każde kończyło się podziękowaniami za dobrą współpracę w mijającej kadencji. Następnie radni przystąpili do podjęcia 19 uchwał, m.in. w sprawie przeznaczenia środków z funduszu sołeckiego w sołectwie Szczejkowice, przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części Palowic, Leszczyn, Przegędzy i terenu przy autostradzie A1, czy określenia stawek podatku od środków transportowych. Były także ostatnie zmiany w budżecie i podpisanie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi. Radni otrzymali również comiesięczne sprawozdanie z działalności straży miejskiej. Ostatnim punktem sesji były pytania i wnioski, a także wolne głosy. Była to okazja do podziękowań odchodzących z samorządu radnych, ale również ostatnia okazja do głosu w sprawach mieszkańców.
Cztery lata pracy
Krótko działalność rady podsumował przewodniczący Marek Profaska. Wspomniał m.in. zmarłego wiceprzewodniczącego Krzysztofa Raka, którego miejsce w radzie zajął Jan Piecha. – Odbyliśmy 49 sesji zwyczajnych, w tym 5 sesji nadzwyczajnych. W trakcie trwania ostatniej kadencji rada podjęła szereg uchwał ważnych dla działalności gminy, m.in. w temacie budżetu gminy, gospodarowania nieruchomościami, planu zagospodarowania, współpracy z jednostkami. W 2010 roku podjęliśmy 48 uchwał, w 2011 138 uchwał, w 2012 roku 167, w 2013 roku 162 i w roku bieżącym 137 uchwał – wyliczył Marek Profaska. Jako pierwszy z ustępujących radnych głos zabrał Stanisław Breza. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczne wydatki poniesione na inwestycje, przy zachowaniu status quo z malejącym zadłużeniem gminy. – Zadłużenie gminy udało się znacznie zmniejszyć, z ok. 40 mln zł na okres grudnia 2010 r., do ok. 31 mln zł obecnie. Poniesiono przy tym znaczny wysiłek, ale udało się zejść poniżej poziomu 30 proc. – podkreślił Stanisław Breza, wymieniając również liczne inwestycje i zmiany w swoim sołectwie. Radny podkreślił również, że nie wszystko udało się doprowadzić do końca – m.in. otwarcie nowej kopalni.
Zestawienie aktywności
Ostatnim wnioskiem formalnym radnego Brezy była prośba o przygotowanie zestawienia aktywności radnych w zakresie składania interpelacji i wniosków. Okazało się, że przewodniczący rady był już krok naprzód i taki dokument odczytał. Najwięcej interpelacji i wniosków w mijającej kadencji złożył radny z Leszczyn Waldemar Mitura (57). Drugi pod względem ilości był Stanisław Breza (46), następnie Bogdan Knopik i Marek Profaska (po 31 interpelacji i wniosków). Następnie Marek Paluch (27), Ryszard Jonderko (23), Henryk Dyrbuś (21), Stefania Szyp (13), Arkadiusz Adamczyk (10), Józef Szczekała (9). Zestawienie zamykają Grzegorz Płonka (8), Bernard Strzoda i Ryszard Bluszcz (po 7 interpelacji), Leszek Salamon i Antoni Procek (po 6 interpelacji), Edward Kucharczyk (5) i Artur Szwed (2). W tej kadencji żadnej interpelacji nie złożyli: Jan Pala, Jolanta Szejka, Grzegorz Wolny i Jan Piecha, który swoją pracę w radzie rozpoczął dopiero w tym roku. Jak podkreślił burmistrz Wiesław Janiszewski, zestawienie interpelacji nie jest miarodajne, bo bardzo dużo dla mieszkańców radni załatwiają na spotkaniach nieformalnych i telefonicznie. Na zakońćzenie sesji każdy z radnych otrzymał publikację o samorządzie terytorialnym, w której znalazł się również skład rady Czerwionki-Leszczyn w kadencji 2010-2014.
Szymon Kamczyk