Na kłótnie szkoda czasu
Wywiad z Joanną Cichecką, przewodniczącą Rady Dzielnicy Chwałowice
Kuba Pochwyt: Gdyby ktoś zapytał, dlaczego warto mieszkać w Chwałowicach, to co by pani odpowiedziała?
Joanna Cichecka: Dużym atutem Chwałowic jest to, że każdy mieszkaniec ma edukację w zasięgu ręki, bo są tutaj dwa przedszkola, dwie szkoły podstawowe, gimnazjum, jest szkoła średnia. Cały okres nauki od przedszkola do szkoły ponadgimnazjalnej większość dzieci kształci się na terenie Chwałowic, co pozwala zaoszczędzić na kosztach dojazdów i czasie. Mamy także prężnie działający Dom Kultury, w którym mogą spędzać wolny czas zarówno dzieci jak i dorośli, poprzez uczestnictwo w zróżnicowanych zajęciach i imprezach zorganizowanych. Na terenie naszej dzielnicy mamy też kopalnię, w której zatrudnienie znajduje wielu mieszkańców nie tylko z Chwałowic, ale całego okręgu rybnickiego. Sieć dużych sklepów oraz łatwy dojazd do centrum Rybnika to też wielki atut naszej dzielnicy. Myślę, że mieszkańcy Chwałowic większość swoich podstawowych potrzeb mogą załatwić blisko swojego miejsca zamieszkania co jest szczególnie dogodne dla rodziców pracujących i emerytów. W Chwałowicach jest również dużo miejsc, w których można samotnie lub z rodzinami spędzić wolny czas. W dzielnicy znajdują się trzy nowe boiska sportowe, stadion, liczne place zabaw, siłownie, letni basen kąpielowy, park wokół domu kultury ,wszystkie te obiekty są ogólnodostępne. Wybierając się na dłuższy spacer pieszy lub przejażdżkę rowerową możemy również dotrzeć do okolicznych lasów.
O jakich jeszcze zaletach Chwałowic należałoby wspomnieć?
W naszej dzielnicy znajduje się wiele obiektów, którymi możemy się pochwalić. Mamy tor miniżużlowy „Rybki”, na którym odbywają się liczne zawody krajowe i międzynarodowe. Drugim naszym obiektem sportowym jest boisko GKS Pierwszy Chwałowice z trybuną krytą, oraz z bocznym, pełnowymiarowym boiskiem do treningu dla juniorów. Ponadto mamy także nowoczesny basen, który w okresie letnim cieszy się dużym powodzenie. Jak już wspomniałam wcześniej, prężnie działa Dom Kultury, w którym odbywa się wiele imprez, spotkań kulturalnych, organizowanych nie tylko dla mieszkańców dzielnicy, ale i całego Rybnika. Systematycznie od wielu lat w Chwałowicach odbywają się uroczystości patriotyczne: 3 maja i 11 listopada, w których uczestniczą wszystkie szkoły i przedszkola, Dom Kultury, związki zawodowe działające przy KWK Chwałowice. Dodatkowo orkiestra górnicza uświetnia nam te wyjątkowe uroczystości. Wzorowo przebiega też współpraca z placówkami oświatowo – kulturalnymi, dyrekcją kopalni, spółdzielniami mieszkaniowymi, policją, zielenią miejską oraz firmami działającymi w naszej dzielnicy. Chwałowice zmieniają się także pod względem estetycznym, nasze osiedla w ogromnym tempie są rewitalizowane. Na osiedlach przy ulicy Śląskiej i Pukowca w większości przeprowadzona jest już termomodernizacja i przyłączenie do sieci ciepłowniczej. Dużym atutem jest wyjątkowa współpraca całej rady dzielnicy. Mamy jeden wspólny cel – dobro naszych mieszkańców, a nie polityczne dywagacje, czy kłótnie. Szkoda na to czasu.
Z jakimi największymi problemami borykają się mieszkańcy dzielnicy?
Chwałowice to dzielnica typowo górnicza, z krajobrazem rosnących hałd, prowadzeniem rekultywacji na ich wierzchołkach, dymiącymi kominami i ruchem ciężkich samochodów z węglem i kamieniem po ulicy Śląskiej i 1 Maja. Poruszanie się po naszych ciasnych drogach bardzo wielu ciężkich aut z węglem i kamieniem powoduje niszczenie i dewastację nawierzchni dróg oraz ich zanieczyszczanie . Dlatego najważniejszy problem to remonty tych dróg i systematyczne naprawy i czyszczenie. Kolejnym problemem mieszkańców są w dalszym ciągu szkody górnicze. Jednak dzięki dobrej współpracy z kopalnią szkody są usuwane na bieżąco. Zimą wielkim problemem nie tylko naszej dzielnicy jest też niska emisja.
Jakie są najbliższe plany dotyczące działań w Chwałowicach i jakie ma pani marzenia związane z dzielnicą?
Jeśli chodzi o najbliższe plany, to kontynuowana będzie budowa nowej nawierzchni na ulicy 1 Maja. Poszerzona zostanie ulica Zwycięstwa wraz z chodnikiem. Na modernizację czeka droga na ulicy Składowej. Dokończona zostanie budowa chodnika przy ulicy Krupińskiego i Przewozowej. Dojdzie też do połączenia ulicy Kopalnianej ze Świerklańską. Tam również zostanie wymieniona nawierzchnia. Poszerzona zostanie także ulica Ogrodowa. Poza tym nadal prowadzona będzie rekultywacja terenów górniczych. A moje marzenia związane z dzielnicą to całkowita likwidacja niskiej emisji z włączeniem jak największej ilości domów prywatnych do sieci ciepłowniczej, zagospodarowanie zrekultywowanych terenów po górniczych, utworzenie na nich ścieżek rowerowych, torów saneczkowych, wykonanie skate parku i parku spacerowego. Marzę też o budowie obwodnicy Chwałowic po obrzeżach południowi–zachodnich i połączenie z obwodnicą Pszczyna–Racibórz.
Chwałowice KOD POCZTOWY: 44-206
LICZBA MIESZKAŃCÓW: ok. 7 900 (stan na dzień 31 grudnia 2013 r.)
WŁADZE DZIELNICY
Przewodniczący Rady
• Joanna Cichecka
Wiceprzewodniczący Rady
• Zofia Wilim
• Członkowie Rady
• Irena Achtelik
• Łukasz Bombik
• Wojciech Kiljańczyk
• Kamil Kojder
• Henryk Machulik
• Zofia Marek
• Marian Podleśny
• Maria Polok
• Kazimierz Rybka
• Mateusz Strużek
Przewodniczący Zarządu
• Andrzej Wojaczek
Zastępca Przewodniczącego Zarządu
• Hubert Rupik
Członkowie Zarządu
• Jan Janowski
W DZIELNICY: Sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus, (kościół wybudowany w latach 1926- 28), IV Liceum Ogólnokształcące, kopalnia „Chwałowice”, Dom Kultury i kino „Plejada”, ul. 1 Maja 93, Park „Górnika”, basen, tor miniżużlowy.