Kolejny krok w sprzedaży naszych kopalń
Węglokoks i Kompania Węglowa podpisały wstępną umowę sprzedaży m.in. KWK Jankowice i KWK Chwałowice
Zarządy Kompanii Węglowej oraz Węglokoksu Rybnicki Okręg Wydobywczy, spółki zależnej Węglokoks S.A., podpisały 9 lutego przedwstępną warunkową umowę sprzedaży KWK Rydułtowy-Anna, KWK Marcel, KWK Jankowice oraz KWK Chwałowice.
Budować silnego gracza
„Na podstawie zawartej umowy Kompania Węglowa otrzyma od spółki Węglokoks ROW zaliczkę. Formalno-prawne przejęcie czterech tzw. rybnickich kopalń przez nowego właściciela nastąpi po spełnieniu wszystkich warunków określonych w umowie przedwstępnej, w tym zgód administracyjnych i korporacyjnych” czytamy we wspólnym komunikacie obydwu spółek.
– To ważny etap procesu naprawy Kompanii Węglowej. Dalsze wdrażanie działań naprawczych polegać będzie na poprawie efektywności kopalń oraz budowie nowego, silnego podmiotu zdolnego do konkurowania na trudnym rynku węgla – mówi Krzysztof Sędzikowski, prezes Kompanii Węglowej.
Ważny ruch dla branży
– Dla spółki celowej Węglokoks ROW podpisanie umowy oznacza finalizację procesu realizacji celu zasadniczego jej utworzenia, a jednocześnie konsekwentną realizację jednego z głównych celów strategii rozwoju spółki matki Węglokoks S.A. na lata 2010-2015, jakim jest bezpośrednie zaangażowanie w sektor wydobywczy. To kolejny ważny etap w kierunku wzmacniania całej Grupy Kapitałowej i jednocześnie niezwykle istotny krok w procesie restrukturyzacji całej branży węgla kamiennego w Polsce – podkreślił Jerzy Polok, prezes zarządu Węglokoks ROW.
Podpisanie umowy jest etapem realizacji rządowego programu naprawczego dla górnictwa. W kolejnych etapach przewiduje się równoczesne przeniesienie pozostałych kopalń w Kompanii Węglowej, które przeznaczone są do nowej spółki celowej stworzonej przez Węglokoks. W proces zaangażowane będą banki oraz obejmujący udziały nowi inwestorzy.
Dwie osoby w zarządzie
Jak podaje portal wnp.pl skład zarządu Węglokoksu ROW będzie dwuosobowy. Obok Jerzego Poloka tworzy go Krzysztof Rzyski, wiceprezes ds. finansowych.
Jerzy Polok to absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku automatyka i telemechanika oraz Politechniki Śląskiej na kierunku technika eksploatacji złóż. Od początku kariery zawodowej związany z przemysłem górniczym. Pracował m.in. w KWK Moszczenica (nadsztygar), KWK Rydułtowy-Anna (dyrektor kopalni), Rybnickiej Spółce Węglowej (zastępca prezesa zarządu) i Państwowej Agencji Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego SA (dyrektor biura).
Od 2002 r. związany z Węglokoksem, ostatnio na stanowisku kierownika Działu Zakupów Węgla. W latach 2009-2015 członek Rady Nadzorczej Węglokoks SA.
Krzysztof Rzyski jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH), Wydział Finanse i Statystyka. W latach 1982-1999 związany z Grupą Elektrim, w której pełnił funkcje m.in. głównego księgowego, dyrektora finansowego i wiceprezesa zarządu. Nadzorował pod względem finansowym wiele zagranicznych projektów, w tym m. in. dostawy 3 elektrowni do Indii i Turcji. Autor planów restrukturyzacyjnych w obszarze finansowym Grupy Elektrim.
W latach 2001-2011 prezes zarządu, dyrektor finansowy Sferia SA, a następnie członek zarządu w firmie Back Officeq sp. z o.o. odpowiedzialny m.in. za organizację spółki w fazie start-up, w tym przygotowanie strategii, wizji i misji spółki.
(tora)