Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (434) Data wydania: 03.03.15
Czytaj e-gazetę

Św. Barbara ma nas w opiece i dopisuje nam tzw. górnicze szczęście

W 2014 roku najbezpieczniej fedrowały kopalnie Kompanii Węglowej S.A. W rankingu górnictwa węgla kamiennego pierwszą lokatę przyznano kopalni „Jankowice”.

Po raz trzeci z rzędu liderami bezpieczeństwa pracy górnictwa podziemnego zostały zakłady Kompanii Węglowej S.A. Sukces górników tej spółki jest spektakularny i prestiżowy, ponieważ wywalczyli wszystkie nagrody, jakie były do zdobycia w tegorocznej, 20 już edycji konkursu „Bezpieczna Kopalnia”.

Nagroda i niepokój

– Zaskoczę pana, ale niechętnie odbieramy taką nagrodę – mówi w rozmowie z Tygodnikiem Rybnickim Stanisław Konsek, dyrektor Kopalni Węgla Kamiennego Jankowice. – Co roku odbieramy taką nagrodę z pewnym niepokojem, że skoro tyle lat mamy szczęście, to coś może się zdarzyć w przyszłości. Życie uczy pokory. To ogromna zasługa załogi i jej doświadczenia. W tak dużym zakładzie, gdzie po blisko 100 kilometrach wyrobisk dziennie przemieszcza się nawet 3 tysiące osób, drobniejsze wypadki zdarzają się. Na szczęście św. Barbara ma nas w opiece i dopisuje nam tzw. górnicze szczęście. Miejmy nadzieję, że będzie tak nadal. Najważniejsze, aby taka nagroda nie usypiała czujności. Póki co, szczęście nam dopisuje i wszyscy chcieliby, aby tak było dalej – dodaje odpukując w spód biurka szef KWK Jankowice.

Jak zauważa, Tomasz Głogowski rzecznik prasowy Kompanii, taka nagroda pokazuje stosunek do kwestii bezpieczeństwa w spółce. – Sytuacja finansowa jest bardzo trudna, jednak nigdy nie oszczędzaliśmy i nie zamierzamy oszczędzać na bezpieczeństwie górników. Ta kwestia jest dla nas absolutnym priorytetowym i mamy nadzieję, że wyniki konkursu to potwierdzają – mówi nam rzecznik spółki.

Sześć lat spokoju

Tegoroczny lider górniczego bezpieczeństwa pracy jest na czele rankingu po raz trzeci z rzędu. KWK „Jankowice” na progu 2015 roku ma za sobą sześć lat bez wypadku śmiertelnego. – Sukcesy w bezpieczeństwie pracy, uzyskane przez załogi kopalń należących do Kompanii Węglowej S.A. cieszą nas szczególnie, zważywszy na poważne problemy ekonomiczne, z jakimi boryka się ta spółka od wielu miesięcy. Okazało się, że górnicy potrafią pilnować standardów bezpieczeństwa w skrajnie trudnej atmosferze, eskalacji protestów i w poczuciu zagrożenia miejsc pracy. Po raz 20 rozstrzygaliśmy ten konkurs i muszę przyznać, że coraz wyżej ustawiana jest poprzeczka dla liderów bezpieczeństwa. Bierzemy pod uwagę wszystkie wypadki w zakładzie górniczym, również te dotyczące tak zwanej załogi obcej, czyli pracowników firm wykonujących usługi w danej kopalni – mówi Mirosław Koziura, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. Rzecznik prasowy tej instytucji, Jolanta Talarczyk dodaje, że w branży górniczej najwięcej niebezpiecznych zdarzeń występuje w kopalniach podziemnych. W wieloletniej strategii nadzoru górniczego zakładano, że wskaźnik wypadkowości (liczba wypadków w przeliczeniu na liczbę zatrudnionych) będzie malała sukcesywnie. – Ten cel strategiczny jest realizowany, choć w ostatnich latach zdarzały się wypadki zbiorowe, które odbijają się negatywnie na ocenie opinii publicznej bezpieczeństwa pracy w zakładach górniczych. W ubiegłym roku, według wyliczeń WUG, wskaźnik wypadków ogółem na jeden tysiąc zatrudnionych w górnictwie wynosił 11 (w 2010 r. – 16); w górnictwie podziemnym – 14,2 (w 2010 r. – 20,9), w górnictwie węgla kamiennego – 13,5 (w 2010 r. – 19,4); w górnictwie rudy miedzi – 18,2 (w 2010 r. – 32). To już piąty rok z rzędu, gdy odnotowywany jest w tym zakresie postęp. Niestety, w ostatnich latach nie ma progresu w najtragiczniejszych zdarzeniach – wypadkowości śmiertelnej. Na dobre efekty w zakresie BHP pracuje się latami. To nie są spektakularne wyczyny. Lepsze wskaźniki wypadkowości wynikają nie tylko ze zmiany mentalności kierownictwa kopalń i samych górników –  twierdzi Talarczyk.

(acz)