Czytanie pozwala budować więzi
W filii nr 2 rybnickiej biblioteki na Maroku wprowadzano nowe udogodnienia dla czytelników. Po niedawnym remoncie (2011 r.) pojawiły się komputery z dostępem do internetu, utworzony został kącik dla dzieci, ale przede wszystkim wprowadzono wolny dostęp do półek. Jak podkreśla kierownik filii Hanna Koper, dzięki tym innowacjom użytkowników przybywa.
Biblioteka skupia czytelników z dzielnic Maroko-Nowiny, Zebrzydowice, Śródmieście i Smolna, ale nie tylko. W bibliotece organizowane są spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki oraz grupy wsparcia – „Rodzice Rodzicom Dzieci Chorych na Cukrzycę”. Te grupy skupiają sporą liczbę osób. Ogromną popularnością cieszą się również „Spotkaniach z książką” dla przedszkolaków Ich efektem są często zapisy nowych czytelników – nie tylko dzieci, ale też ich rodziców. – Nawiązaliśmy współpracę z ośrodkiem wychowawczym dla trudnej młodzieży w Rudach. Przekazujemy tam książki, które otrzymujemy jako dary od czytelników. Są to książki przygodowe, fantastyka oraz powieści obyczajowe. Oprócz spotkań z książką dla przedszkolaków, organizujemy też urodziny Kubusia Puchatka, Dzień Pluszowego Misia oraz nową imprezę – uroczyste pasowanie na czytelnika. Dzieci i panie są bardzo zadowolone z naszej oferty – podkreśla kierownik filii Hanna Koper.
Jedną wypożyczoną książkę czyta kilka osób
– Z roku na rok czytelników przybywa, jednak statystyki nie odzwierciedlają faktycznego stanu czytelnictwa. Często jedną wypożyczoną książkę czyta cała rodzina, koledzy z pracy czy sąsiedzi. Niestety, statystyka odnotowuje jedne odwiedziny i jedno wypożyczenie. Trzeba zaznaczyć, że liczba zarejestrowanych czytelników, odwiedzin i wypożyczeń przekłada się na liczbę nowych pozycji książkowych, etaty pracowników i godziny otwarcia bibliotek – podkreśla kierownik placówki. W tym roku w porównaniu do roku poprzedniego do biblioteki zapisały się już 1074 osoby. To 20 osób więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku.
Czytaj dzieciom
Mówiąc o zaletach czytania, a nie sposób wymienić ich wszystkich Hanna Koper przytacza dwa cytaty z książki „Wychowanie przez czytanie” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej: pierwszy „czytanie to najskuteczniejszy i najtańszy sposób budowania zasobów wewnętrznych dziecka” i drugi: „najlepszą rzeczą, jaką rodzice mogą zrobić dla szczęścia i przyszłości swego dziecka, jest codzienne głośne czytanie mu dla przyjemności i radykalne ograniczenie telewizji”. – To sedno sprawy. Wspólne czytanie książek prowadzi do budowania nierozerwalnych więzi między dziećmi a rodzicami. Niestety w Polsce nie mamy dobrych nawyków, a szkoda. Staramy się to jednak zmieniać – podsumowuje Hanna Koper.
Szymon Kamczyk
Spotkania grupy wsparcia
Filia nr 2 zaprasza na spotkania grupy wsparcia dla rodziców dzieci chorych na cukrzycę, które odbywają się raz w miesiącu i udział w nich jest otwarty. Termin i godzinę spotkań ustala się na bieżąco. Szczegóły uzyskać można pod numerem tel. (32) 422 53 17, 661 666 068