Rybnik. Razem dla pokoju: Frassati w Rybniku... na bis!
Ks. Krzysztof Nowrot
W dziewięćdziesiąt lat od swojej śmierci, dwadzieścia pięć od beatyfikacji, Pier Giorgio Frassati, młody włoski student, przybywa do Rybnika jako patron… międzynarodowej modlitwy o pokój. To nie tylko nawiązanie do ubiegłorocznej ewangelizacji i peregrynacji w mieście jego relikwii. Wobec wyzwań współczesnego świata, to próba wykorzystania wstawiennictwa tego „skutecznego świętego” w staraniach o potrzebny nam wszystkim dar.
Godny naśladowania
W kwietniu 1984 roku Papież Jan Paweł II, spotykając się na stadionie olimpijskim w Rzymie ze sportowcami całego świata, sporo mówił o Frassatim. Podawał go za przykład „młodego, współczesnego chłopca, otwartego na wartości sportu”, godnego naśladowania z uwagi na „świadectwo szlachetnej wiary chrześcijańskiej i miłosierdzia wobec bliźnich, zwłaszcza ubogich i cierpiących”. Ten wychowany w bogatym, senatorskim domu młodzieniec, wyczulony jednak na ludzką biedę, już jako czternastoletni chłopak, podczas pierwszej wojny światowej, gotów był natychmiast oddać życie po to, by… wojna się skończyła. Wszystko w zgodzie z wyznawaną przez siebie wiarą, wedle której nie nieporozumienia, ale miłość powinna trwale gościć między ludźmi.
Pier Giorgio – jak mówił Papież do sportowców – „miał zaledwie dwadzieścia cztery lata, gdy Pan wezwał go do siebie, w lipcu 1925 roku, ale nadal żyje pośród nas w swym uśmiechu i dobroci, by zachęcić swoich rówieśników do miłości Chrystusa i życia w cnocie”. Jest on przykładem, ten, który po zakończeniu wojny pisał do swoich rówieśników: „Z miłosierdziem sieje się w ludziach pokój, lecz nie pokój tego świata, ale prawdziwy pokój, jaki tylko wiara w Chrystusa, spajając nas braterstwem, może dać”.
Czerpią z intencji patrona
Kiedy w Rybniku trwają przygotowania do przyszłorocznych, mających odbyć się w Polsce, Światowych Dni Młodzieży, członkowie Towarzystwa Ciemnych Typów, noszącego imię błogosławionego Piera Giorgia, czerpiąc z intencji swojego patrona, chcą zwrócić uwagę na sprawę pokoju między ludźmi. Światowym Dniom towarzyszyć będzie hasło: „Błogosławieni miłosierni”, wyjęte z ewangelicznego Chrystusowego Kazania na Górze. Frassati, wielokrotnie nazywany przez Papieża-Polaka „człowiekiem Ośmiu Błogosławieństw”, świetnie pokazuje, o co w tych słowach chodzi!
Jeszcze jako krakowski kardynał, Jan Paweł II, w homilii wygłoszonej w 1977 roku w bazylice ojców dominikanów, wskazywał, jak bardzo Pier Giorgio „był świadom (…) swojej odpowiedzialności społecznej. Odpowiedzialności za życie narodu, do którego należał, odpowiedzialności za jego autentyczną tradycję – duchową, chrześcijańską. Tę odpowiedzialność podejmował nie szczędząc siebie”. Miłosierny wobec każdego, a zwłaszcza żyjącego tuż obok człowieka… Siejmy – chciałoby się rzec – jak on, miłosierdzie pośród ludzi! Troszczmy się o swoje środowisko życia! W ten sposób zagości między nami pokój.
O pojednanie, pokój i współpracę
Do Rybnika przyjadą młodzi Francuzi, Włosi i Ukraińcy. Pojawią się księża z Nigerii i Belgii oraz siostry z Tanzanii i Chile. Będzie w tych dniach z nami pani Wanda Gawrońska – posiadająca polskie korzenie, siostrzenica bł. Piera Giorgia. Za wstawiennictwem Frassatiego będziemy modlić się – razem – za siebie i innych o pojednanie, pokój i współpracę.
Modlitwa o pokój
Boże, Źródło i Dawco Pokoju,
Ty nam dałeś w bł. Piotrze Jerzym Frassatim
wzór wytrwałego poszukiwania
Chrystusa w drugim człowieku
oraz hartowania ducha
w zmaganiach o zwycięstwo pokoju na świecie.
Daj, byśmy idąc za jego przykładem,
przez pobożne odmawianie modlitwy różańcowej,
osiągnęli pokój serca
zwiastowany ludziom dobrej woli.
Pozwól także,
byśmy przez wiarygodne świadectwo radości,
szerzyli w naszych środowiskach
Królestwo prawdy i życia,
Królestwo świętości i łaski,
Królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju.
Przez Chrystusa Pana naszego.
Amen.