Rybnik. Razem dla pokoju: Warunki pokoju. Tolerancja dla „inności”
Helena Kozub, Klaudia Kacprzyk, Rafał Adamski, Mikołaj Jaskulski, Paweł Klaus
Wielu ludzi pragnie żyć w świecie, w którym panuje pokój. Jednakże, znając go „tylko z nazwy”, kojarząc jego ideę tylko powierzchownie, nie wie często, jak uczynić go faktem…
Pierwszym krokiem na drodze do pełnej harmonii w kontakcie z drugą osobą jest tolerancja dla „inności” – w tym dla kultur, religii czy też ras odmiennych od naszej. W jej pojęciu mieści się wyrażanie własnego zdania przy jednoczesnym nieobrażaniu drugiej strony sposobem prezentacji swoich racji. Ważny jest szacunek, z jakim w dialogu powinniśmy odnosić się do naszego rozmówcy.
Moralność i etyka
Każdy z nas powinien też kierować się w życiu względami moralnymi i etycznymi. Świadomi własnej wartości, ważne, byśmy dopuszczali możliwość rozwiązań altruistycznych. Zakładanie z góry, że jesteśmy od kogoś lepsi, jest błędne. Powinniśmy odrzucić pychę i nie wynosić się nad innych ludzi. Pamiętać trzeba, że ludzie traktują nas tak, jak my traktujemy ich.
Trzecią zasadą jest pełne wysłuchanie drugiej strony. Aby odnieść się do wypowiedzi rozmówcy, musimy poznać jej kontekst – zrozumieć jego punkt widzenia. Warto na początku poznać światopogląd i wartości partnera dialogu, by nie wyciągnąć pochopnych wniosków, doprowadzając do jego krzywdy.
Równie ważne jest wyzbycie się „bożków” zamykających nas w kontakcie z drugim lub nastawiających do niego wrogo. Będą nimi nadmierne przywiązania (choćby do rzeczy materialnych), chciwość, chęć zysku albo też władzy. W dzisiejszych czasach ludzie zapatrzeni w sprawy tego typu, zapominają o rzeczach najważniejszych, a w tym o konieczności współdzielenia świata z innymi. Wielu ludzi kierując się uzależnieniami, nie zachowuje zdrowego rozsądku w pozyskiwaniu i dysponowaniu rozmaitymi dobrami.
Czego chcemy od życia?
Aby nie zostać błędnie ocenionym, trzeba stale podejmować refleksję nad swoimi poglądami i dokładnie je precyzować, poszukując jednocześnie argumentów dla ich uzasadnienia. W rozważaniach takich powinniśmy udzielić sobie dokładnej odpowiedzi na pytanie, czego chcemy od życia, by następnie przedstawiać ją spokojnie, w wyważony sposób, z dala od negatywnych emocji.
By uniknąć konfliktów, człowiek powinien nauczyć się, jak być pokornym. Skromność powinna być pielęgnowana w człowieku nieustannie. Każdy z nas musi znać swoją wartość, być asertywnym, a przy tym troszczyć się o innych!