Rybnik. Razem dla pokoju: Bracia, a nie niewolnicy
Kinga Kowalewska
W pierwszym dniu roku kalendarzowego Papież zwrócił się do katolików i wszystkich mieszkańców globu ze swoim dorocznym Orędziem na Światowy Dzień Pokoju. Wezwał w nim tym razem do walki ze współczesnym niewolnictwem. Zjawiskiem, jak się okazuje, wcale nie takim rzadkim.
Podczas swojego pierwszego w nowym roku spotkania z pielgrzymami Papież przekonywał zwłaszcza zebranych w Rzymie wiernych o tym, że kontakt z Bogiem jest źródłem pokoju i jaka siła leży w modlitwie. W swoim orędziu, przygotowanym specjalnie na okazję 48. Światowego Dnia Pokoju, zaapelował dodatkowo „o budowanie globalizacji solidarności i braterstwa w obliczu różnych form współczesnego niewolnictwa”. Zaproponował rozważenie w świetle Słowa Bożego problemu rozpowszechnionej w świecie plagi wyzysku człowieka przez człowieka. Podkreślił, że „wszyscy jesteśmy powołani, aby być wolnymi, wszyscy, aby być dziećmi i to każdy według swojej odpowiedzialności, by zwalczać nowoczesne formy niewolnictwa”.
Współczesne niewolnictwo
Papież wskazał, że choć niewolnictwo, „zbrodnia obrazy człowieczeństwa”, formalnie zostało zniesione, miliony osób na całym świecie pozbawiane są wolności i zmuszone do życia w warunkach zbliżonych do niewolnictwa. Franciszek, wśród przyczyn współczesnego niewolnictwa, wymienił ubóstwo, wykluczenie i zacofanie krajów w rozwoju, co potęguje jeszcze brak dostępu do oświaty lub ograniczone możliwości podjęcia pracy. Zwrócił uwagę, że „nierzadko ofiarami handlu ludźmi i niewolnictwa są osoby, które szukały sposobu wyjścia z sytuacji skrajnego ubóstwa, często wierząc fałszywym obietnicom zatrudnienia, a zamiast tego wpadły w sieci organizacji przestępczych, zajmujących się handlem ludźmi. Sieci te umiejętnie korzystają z nowoczesnych technologii informatycznych, aby wabić dzieci i młodych ludzi w każdym zakątku świata”. Papież przypomniał również, że wiele osób współcześnie porywa się, a następnie werbuje jako bojowników, sprzedaje lub seksualnie wykorzystuje.
Ochrona ludzkiej godności
Franciszek podkreślił, że zadanie ochrony ludzkiej godności i człowieka powinno spoczywać na wszystkich. Mówił także o konieczności uszanowania godności człowieka przez krajowe ustawodawstwo, a organizacje międzyrządowe zobowiązał do podejmowania inicjatyw dla zwalczania międzynarodowych sieci zorganizowanej przestępczości, które zajmują się handlem ludźmi oraz nielegalnym przemytem migrantów. Przedsiębiorstwa natomiast mają, według Ojca świętego, obowiązek zapewnienia swoim pracownikom godnych warunków pracy oraz odpowiedniego wynagrodzenia. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego mają za zadanie uwrażliwiać oraz pobudzać sumienia innych, aby podejmowali właściwe kroki, by zwalczać i wykorzeniać kulturę niewolnictwa z naszego świata.