Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Chciałam złożyć wniosek o emeryturę częściową. Skończyłam 62 lata i mam wymagane okresy składkowe i nieskładkowe. Jakie dokumenty powinnam złożyć w ZUS?
Pani ma prawo do emerytury z powszechnego wieku emerytalnego. Kobiety będą mogły przejść na emeryturę częściową najwcześniej w styczniu 2021 r., przed ukończeniem wydłużonego dla nich powszechnego wieku emerytalnego. Wtedy to pierwsze z nich ukończą wiek 62 lata, wymagany do uzyskania tego świadczenia, nie mając jeszcze ukończonego powszechnego wieku emerytalnego uprawniającego do przyznania pełnej emerytury. Postępowanie w sprawie emerytury częściowej wszczyna się na podstawie wniosku osoby zainteresowanej lub jej pełnomocnika. Również Czytelniczka chcąc otrzymać emeryturę z powszechnego wieku musi złożyć stosowny wniosek. Wniosek można złożyć osobiście w najbliższej jednostce ZUS lub przesłać za pośrednictwem poczty. Do wniosku należy dołączyć: • informację dotyczącą okresów składkowych i nieskładkowych, • dokumenty potwierdzające przebyte okresy składkowe i nieskładkowe (świadectwa pracy, legitymację ubezpieczeniową, zaświadczenia lub dyplom potwierdzający ukończenie studiów oraz programowy tok ich trwania, zaświadczenie szkoły wyższej, wyciągi z aktów urodzenia dzieci), zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu bądź legitymację ubezpieczeniową zawierającą odpowiednie wpisy albo inne dowody potwierdzające wysokość dochodu - przychodu, uwzględnianego przy ustalaniu podstawy wymiaru.
Ubezpieczony, który dokumenty potwierdzające przebyte do 31 grudnia 1998 r. okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość osiąganego wynagrodzenia złożył w organie rentowym do wniosku o kapitał początkowy, powinien podać we wniosku, że dokumenty te złożone zostały przy okazji składania wniosku o ustalanie kapitału początkowego oraz podać numer decyzji wydanej w sprawie kapitału początkowego. Wniosek o emeryturę może być wycofany nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji w sprawie emerytury, przy czym prośba o wycofanie wniosku jest skuteczna, jeżeli została złożona na piśmie lub zgłoszona ustnie do protokołu.
Skończyła mi się renta, a lekarz orzecznik stwierdził, że mogę pracować. Niestety, mój stan zdrowia gwałtownie się pogorszył. Co mam teraz zrobić? I chciałbym wiedzieć, czy kwota wypłacanej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a częściowej się różni?
Osoba, która utraciła prawo do renty, może się ponownie o nią ubiegać. Przywrócenie prawa do renty nastąpi, jeżeli niezdolność do pracy powstanie nie później niż przed upływem 18 miesięcy od odzyskania zdolności do pracy.
Jeśli chodzi o wysokość renty to jest ona także uzależniona od stopnia niezdolności do pracy. W przypadku renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ZUS ustala rentę, zgodnie z art. 62 ustawy emerytalnej, w wysokości 100 proc. naliczonej kwoty. Natomiast w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy renta to 75 proc. ustalonej kwoty. Dlatego też w opisanym przypadku wysokość świadczenia zostanie obniżona.