Dodatkowy milion na budżet obywatelski. Na co można go przeznaczyć?
Trwa zbieranie projektów, które będą realizowane ze środków przeznaczonych na budżet obywatelski. Przypomnijmy, że jego na realizację w 2016 roku zaplanowano trzy miliony złotych. Dwa miliony przeznaczone zostaną na dzielnicowe projekty lokalne. Wysokość kwoty przypadającej danej dzielnicy uzależniona jest od liczby mieszkańców. Nowością jest możliwość aplikowania o środki przeznaczone na projekty o charakterze ogólnomiejskim. Tutaj do „wzięcia” jest 1 mln zł.
– Chcielibyśmy, aby mieszkańcy mieli poczucie, że budujemy ich tożsamość. Zależy nam, aby patrzyli na swoje miasto nie tylko z perspektywy swoich dzielnic – tłumaczy Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Jest kilka takich miejsc, które mogą służyć wszystkim mieszkańcom. Chcemy ich zapytać, jaki mają pomysł na wykorzystanie tych terenów. Jeżeli ich pomysły będą zgodne z zapisami regulaminu budżetu obywatelskiego, to pójdziemy tym tropem – dodaje włodarz miasta, który twierdzi również, że często od rad dzielnic słyszy narzekanie na skromny budżet jaki mają do dyspozycji. – Teraz wszyscy mają do wykorzystania dodatkowe pieniądze. Ważne są nie tylko inwestycje, ale również działania integrujące społeczność lokalną. Chociażby w oparciu o cykliczne spotkania, festyny i imprezy różnego typu. Do tego typu działań zachęcałem podczas spotkań w dzielnicach – twierdzi Kuczera.
Projekt ogólnomiejski, w ramach budżetu obywatelskiego, może złożyć grupa co najmniej 30 mieszkańców – niekoniecznie pochodząca z dzielnicy, gdzie inwestycja ma być przeprowadzona. Koszt jednego przygotowanego projektu nie może przekroczyć kwoty 500 tys. zł.
W tym roku nowością jest również sposób głosowania nad projektami, który został rozszerzony o internet. – Zależy nam, aby w głosowaniu nad poszczególnymi propozycjami wzięło udział jak najwięcej osób. Dlatego pomysł z internetem, który został już sprawdzony przez inne samorządy. Oczywiście będzie można również zagłosować w sposób tradycyjny – wyjaśnia Piotr Kuczera.
(pm)