Szkoły zawodowe znowu mają wzięcie
W tym roku Ministerstwo Edukacji ogłosiło Rok Szkoły Zawodowców, który ma zachęcić uczniów do wybierania szkół zawodowych, a przedsiębiorców do szukania w takich szkołach swoich pracowników.
Jedną ze szkół, która kształci zawodowców jest Zespół Szkół Technicznych w Rybniku. Jak podkreśla dyrektor placówki Grażyna Kohut, droga do zawodu to nie tylko szkoła zawodowa, ale także technikum. – ZST, czyli popularny Tygiel obchodzi w tym roku 55 lat istnienia. W tym czasie wypuściliśmy z naszych murów wielu zawodowców, zarówno uczniów techników i zasadniczych szkół zawodowych. Zdecydowanie więcej mamy uczniów w technikum. Był moment, kiedy zawodówki nie były popularne, ale można powiedzieć, że przechodzą pewien renesans. Nie jest to jednak zjawisko na dużą skalę, bo w zawodówce uczeń ma trudniejszą ścieżkę do uzyskania średniego wykształcenia. Po reformie uczniowie zawodówek muszą iść na kursy kwalifikacyjne, muszą je zdać i potem ukończyć liceum ogólnokształcące dla dorosłych. Komplet tych dyplomów daje wykształcenie średnie – zauważa Grażyna Kohut. ZST w tym roku otwiera jedną szkołę zawodową, gdzie połowa klasy będzie kształcić się w zawodzie mechanik – monter maszyn i urządzeń, a druga połowa w zawodzie mechanik motocyklowy. – To zupełnie nowy zawód, ale bardzo poszukiwany na rynku. Młodzież, która przyjdzie na ten kierunek, będzie miała zajęcia praktyczne w Tenneco. W tej sprawie już podjęliśmy stosowane zobowiązania z władzami Tenneco. Najlepsi uczniowie będą mogli później znaleźć pracę w zakładzie. To obopólna korzyść, bo firma będzie kształcić pracownika według swoich potrzeb, a dla ucznia może to być przyszłe miejsce pracy – zapowiada dyrektor ZST.
Szkoła odczuła również kryzys w branży górniczej. W tym roku nie będzie otwarcia nowej klasy w zawodzie górnika eksploatacji podziemnej. Jak wyjaśnia dyrektor, uczniowie kończąc szkołę zawodową mają 19 lat, a na kopalni zatrudnienie można podjąć dopiero od 21 roku życia. Warto dodać, że ZST w tym roku otwiera również nowe kierunki w technikum, a dotychczasowe kierunki górnicze będą nadal kontynuowane. Nowymi kierunkami będą technik urządzeń dźwigowych oraz technik chłodnictwa i klimatyzacji. Nabór do szkół ponadgimnazjalnych ruszył 11 maja.
(ska)