OSP w Rybniku i powiecie. Wybieramy JEDNOSTKĘ ROKU
Od marca do grudnia trwać będzie nasz konkurs na Jednostkę OSP 2015 roku. Co tydzień prezentować będziemy strażaków, którzy bezinteresownie niosą pomoc w potrzebie, poświęcając swój wolny czas, a często także pieniądze.
Prezentujemy na naszych łamach wszystkie ochotnicze jednostki z powiatu rybnickiego i Rybnika. Chcemy pokazać, że praca strażaków to trud i poświęcenie, tym bardziej jeśli są to ochotnicy. Najlepszą jednostkę na pewno cechuje największe poparcie społeczne. Dlatego nasz konkurs oparliśmy na specjalnych kuponach, które co tydzień będziemy drukować w naszej gazecie. Na każdym kuponie będzie można wpisać swoją jednostkę, a OSP, która zbierze najwięcej kuponów zostanie zwycięzcą. Kupony można wrzucać do urn ustawionych w urzędach gmin w Lyskach (w kancelarii przy wejściu), Gaszowicach (w Gminnym Centrum Informacji), Świerklanach (przy sekretariacie wójta), Czerwionce-Leszczynach (przy kancelarii). Urny będą opisane informacją o konkursie oraz logiem Tygodnika Rybnickiego. Pod uwagę brane będą tylko oryginalne kupony wycięte z gazet. Te można również przysyłać na adres redakcji: Tygodnik Rybnicki. 47-400 Racibórz, ul. Zborowa 4.
Dla zwycięskiej jednostki przygotowaliśmy cenne nagrody oraz statuetkę Tygodnika Rybnickiego – Najlepszą Jednostkę OSP 2015 roku.
Konkurs honorowym patronatem objął Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku st. bryg. Krzysztof Ziaja. Zachęcamy do udziału. Zagłosuj na swoich strażaków!
Nowe auto w przyszłym roku
Historia straży ogniowej w Golejowie sięga XIX wieku, jednak oficjalne założenie jednostki datuje się na 1907 rok. Pierwsza remiza znajdowała się przy dworze, gdzie przechowywano sikawkę.
Historią OSP w Golejowie oraz lokalnego pożarnictwa przez lata pasjonował się Kazimierz Gruszczyk, wieloletni prezes OSP Golejów. Niestety, prezes zmarł w tym roku, a jego pogrzeb odbył się 7 kwietnia. W pogrzebie uczestniczyli przedstawiciele jednostek OSP z Rybnika i powiatu oraz funkcjonariusze PSP. Kazimierz Gruszczyk był m.in. inicjatorem młodzieżowej drużyny pożarniczej w OSP Golejów w 1963 roku, w 1984 roku powołał społeczny komitet budowy nowej remizy, która stanęła przy ul. Gliwickiej dwa lata później. Kazimierz Gruszczyk zasłużył się podczas największego pożaru lasu w Europie, który w 1992 roku wybuchł nieopodal Kuźni Raciborskiej. Przez wiele lat nie było wiadomo dokładnie w jakim roku została założona straż w Golejowie. Gruszczykowi udało się znaleźć w dwóch gazetach z 1927 roku zapisy, że OSP Golejów obchodziło 20-lecie istnienia. Dzięki temu łatwo można było określić, że w 1907 straż została oficjalnie założona.
Pomagali w największych pożarach
W 1926 roku wybudowana została druga remiza z jednymi drzwiami garażowymi. W późniejszym okresie w tym budynku funkcjonował m.in. areszt oraz mieszkanie dla wdowy i dwójki jej dzieci. W 1945 roku budynek został przebudowany i pojawił się w nim drugi garaż dla samochodu zarządcy miejscowości. Przez cały okres trwania drugiej wojny jednostka, w przeciwieństwie do sąsiednich, nieprzerwanie funkcjonowała, a jej zarządcą był Niemiec Biegiesz. W 1967 roku budynek remizy przebudowano po raz trzeci, a w 1993 roku oddana do użytku została obecna remiza. W latach sześćdziesiątych OSP Golejów kupiło od jednostki z Orzepowic wóz konny z dyszlem przerobionym tak, by można było ciągnąć go za traktorem. Obecnie sikawka konna znajduje się w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Pierwszy samochód do jednostki zawitał w 1983 roku. Był to żuk. Osiem lat później do Golejowa trafił nowiutki jelcz, który obecnie jeszcze wyjeżdża do pożarów. Pamięta także czasy ogromnych pożarów w Olkuszu i Kuźni Raciborskiej, w których strażacy z Golejowa prowadzili działania najbliżej ognia. Od 1995 roku OSP Golejów działa w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, co skutkuje wyjazdami na ćwiczenia kompanii odwodowej, dotacjami z KSRG na sprzęt, ale również dyspozycyjnością na wyjazdy nie tylko na terenie działania kompanii. W ubiegłym roku strażacy z Golejowa wraz z kompanią brali udział w akcji gaszenia składowiska opon w Toszku.
Chcą zachęcić młodych
W tym roku oprócz pogrzebu prezesa strażacy na zebraniu dokonali zmian w zarządzie. Prezesem została Anna Piazdecka, a naczelnikiem Jerzy Szulik. – Naszym marzeniem jest nowy samochód, który zastąpi wysłużonego już jelcza. Według planów miasta zmiana w naszym garażu miałaby nastąpić w 2016 roku, a najpóźniej w 2017 roku. Czekamy na to z niecierpliwością. Aby utrzymać sprawność i zdobyć jednocześnie nową wiedzę i umiejętności, raz w tygodniu prowadzimy w naszej remizie ćwiczenia i szkolenia. Ćwiczymy cały zakres działań, w których możemy brać udział: od szkoleń pierwszej pomocy po akcje w zadymieniu, związane z użyciem aparatów powietrznych – informuje prezes Anna Piazdecka. W ubiegłym roku strażacy z Golejowa wraz z ochotnikami z Leszczyn zorganizowali ćwiczenia ratownictwa technicznego. Ćwiczenia przeprowadzone były pod nadzorem i z merytorycznym wsparciem strażaków z PSP Rybnik. W tym roku priorytetem dla strażaków z Golejowa jest pozyskanie młodzieżowej drużyny pożarniczej. W tym celu jednostka współpracuje m.in. ze szkoła podstawową. Co roku strażnicę odwiedzają grupy dzieci, by zobaczyć jak wygląda praca strażaka-ochotnika. W czwartek 7 maja OSP Golejów odwiedziły przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Rybniku. Wkrótce z wizytą przybędą również harcerze.
Szymon Kamczyk
Ochotnicza Straż Pożarna w Golejowie
Liczba wyjazdów: 2014 - 25, 2013 - 13, 2012 - 27, 2011 - 30, 2010 - 36
Liczba członków biorących udział w akcjach: 25
Liczba wszystkich członków: 44
Sprzęt podstawowy:
• samochód - GCBA 6/32 JELCZ rok prod. 1991, SLRt LUBLIN rok prod. 1997,
• pompa szlamowa - 1340 dm3/min – HONDA, 1000 dm3/min - ROBIN,
• pompa pływająca – 1200 dm3/min - NIAGARA,
• agregat prądotwórczy - 2,5 kW 230V ROBIN, 3,1 kW 230V HONDA,
• pilarka - Piła łańcuchowa HUSQVARNA 242, STIHL 029, Piła tarczowa STIHL TS400,
• aparaty oddechowe - 3 szt. FENZY, 2 szt. AUER
Sprzęt dodatkowy: Zestaw hydrauliczny spalinowy LUKAS.
Prezes: Anna Piazdecka
Naczelnik: Jerzy Szulik
Jednostki OSP z Rybnika i powiatu:
Gmina Lyski
1. OSP Pstrążna
2. OSP Dzimierz
3. OSP Żytna
4. OSP Raszczyce
5. OSP Adamowice
6. OSP Bogunice
7. OSP Zwonowice
8. OSP Sumina
9. OSP Lyski
Gmina Gaszowice
10. OSP Czernica
11. OSP Łuków
12. OSP Gaszowice
13. OSP Szczerbice
Gmina Jejkowice
14. OSP Jejkowice
Gmina Świerklany
15. OSP Jankowice
16. OSP Świerklany
Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny
17. OSP Przegędza
18. OSP Stanowice
19. OSP Leszczyny
20. OSP Książenice
21. OSP Bełk
22. OSP Palowice
23. OSP Czerwionka
24. OSP Dębieńsko Wielkie
25. OSP Dębiensko Stare
26. OSP Szczejkowice
Miasto Rybnik
27. OSP Popielów
28. OSP Boguszowice
29. OSP Gotartowice
30. OSP Kamień
31. OSP Stodoły
32. OSP Chwałowice
33. OSP Chwałęcice
34. OSP Wielopole
35. OSP Golejów
36. OSP Grabownia
37. OSP Orzepowice
38. OSP Kłokocin
39. OSP Ochojec
Prezentacje jednostek będą się odbywać w kolejności losowej