OSP w Rybniku i powiecie. Wybieramy JEDNOSTKĘ ROKU
Od marca do grudnia trwać będzie nasz konkurs na Jednostkę OSP 2015 roku. Co tydzień prezentować będziemy strażaków, którzy bezinteresownie niosą pomoc w potrzebie, poświęcając swój wolny czas, a często także pieniądze.
Prezentujemy na naszych łamach wszystkie ochotnicze jednostki z powiatu rybnickiego i Rybnika. Chcemy pokazać, że praca strażaków to trud i poświęcenie, tym bardziej jeśli są to ochotnicy. Najlepszą jednostkę na pewno cechuje największe poparcie społeczne. Dlatego nasz konkurs oparliśmy na specjalnych kuponach, które co tydzień będziemy drukować w naszej gazecie. Na każdym kuponie będzie można wpisać swoją jednostkę, a OSP, która zbierze najwięcej kuponów zostanie zwycięzcą. Kupony można wrzucać do urn ustawionych w urzędach gmin w Lyskach (w kancelarii przy wejściu), Gaszowicach (w Gminnym Centrum Informacji), Świerklanach (przy sekretariacie wójta), Czerwionce-Leszczynach (przy kancelarii). Urny będą opisane informacją o konkursie oraz logiem Tygodnika Rybnickiego. Pod uwagę brane będą tylko oryginalne kupony wycięte z gazet. Te można również przysyłać na adres redakcji: Tygodnik Rybnicki. 47-400 Racibórz, ul. Zborowa 4.
Dla zwycięskiej jednostki przygotowaliśmy cenne nagrody oraz statuetkę Tygodnika Rybnickiego – Najlepszą Jednostkę OSP 2015 roku.
Konkurs honorowym patronatem objął Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku st. bryg. Krzysztof Ziaja. Zachęcamy do udziału. Zagłosuj na swoich strażaków!
Przeszli potężny remont strażnicy
W tym tygodniu odwiedziliśmy strażaków z OSP Wielopole, którzy pochwalili się nową dobudówką do remizy oraz zaprezentowali efekty tegorocznych remontów.
OSP Wielopole działa od 1906 roku. Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielopolu powstało wtedy z inicjatywy ówczesnego kierownika szkoły Jakuba Lasoka, który został komendantem. Wtedy ochrona przeciwpożarowa obejmowała także Rybnicką Kuźnię i majątek ziemski Józefowiec. Z początku strażacy nie mieli do dyspozycji specjalistycznego sprzętu. Pożary gasiło się wiadrami, tłumicami, bosakami, łopatami. Używało się również drabin, do gaszenia na wysokościach. Strażacy organizowali spotkania z mieszkańcami, na których edukowali poszczególnych gospodarzy w jaki sposób mają się zachować na wypadek pożaru. Później strażacy wzbogacili się o motopompę, węże i inny sprzęt służący ratowaniu mienia i życia w przypadku pożaru. W 1967 roku do jednostki trafił popularny wtedy wśród naszych jednostek samochód dodge z demobilu. Dodge sprawował się tylko przez 6 lat, po czym został przeznaczony do kasacji, a dopiero w 1986 strażacy dostali kolejny samochód – żuka.
Silnik z malucha
Obecnie na wyposażeniu jednostki jest samochód typu GBM Star 244 z motopompą, który jest już praktycznie egzemplarzem muzealnym. Warto dodać, że motopompa działa na silniku... z malucha, który działa do tej pory. Choć strażacy nie należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, odznaczają się bardzo dużą mobilnością i niezawodnością. Podczas ostatniego jubileuszu 105-lecia działalności, jednostka została uhonorowana najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, czyli Złotym Medalem Związku. W przyszłym roku jednostka będzie obchodzić kolejny okrągły jubileusz 110-lecia.
Rok remontów
W tym roku w strażnicy OSP w Wielopolu odbył się poważny remont. Dobudowano część obiektu, w której znalazła się klatka schodowa, szatnia i biuro OSP, które spokojnie można nazwać lokalnym centrum dowodzenia. Zaaranżowana została również świetlica i pomieszczenie kuchenne. Strażacy podkreślają, że każde pieniądze, które udaje się pozyskać, przeznaczane są na potrzeby OSP. Strażacy wynajmują salę w remizie i to.
(oprócz środków miejskich) jest ich główny dochód. – To oczywiście nie jest tak, jak sądzą niektórzy, że mając do dyspozycji salę można zarobić bardzo dużo. Trzeba podkreślić, że 3600 złotych rocznie musimy odprowadzić z tytułu podatku. Nie całe pieniądze są do naszej dyspozycji, ale to co mamy nie idzie na marne – podkreśla Ryszard Moskal, prezes OSP Wielopole. Strażacy w ciągu dwóch tygodni wybrukowali cały plac przy remizie, gdzie odbywają się dzielnicowe festyny. Stworzyli także scenę i wyremontowali toalety przy placu, z których korzystają m.in. rodzice z dziećmi, którzy przychodzą na plac zabaw. Jak twierdzą druhowie OSP i rada dzielnicy w Wielopolu to jedno, bo na 15 osób w radzie, 12 to strażacy. Dzięki temu nie ma problemów z rękoma do pracy.
Co roku najlepsi
– Obecnie jedną z naszych potrzeb jest zmiana starego samochodu, który już swoje wysłużył, na coś młodszego i lepszego. Obecny wóz jest dość nietypowy, bo nie ma autopompy. Wiadomo, że młodzież też patrzy na sprzęt, a chcielibyśmy ich dobrze wyszkolić i zachęcić do działalności strażackiej. Obecnie nasz samochód może zniechęcać – mówi prezes OSP Wielopole Ryszard Moskal. To właśnie młodzież jest dumą strażaków z Wielopola. Co roku młodzieżowe drużyny dziewczyn i chłopców udowadniają na zawodach, że regularne ćwiczenia i sprawdzanie umiejętności, skutkuje najlepszymi czasami. Tak samo jest również z drużynami seniorskimi. Dość powiedzieć, że już 10 razy pod rząd strażacy z Wielopola zajęli pierwsze miejsce na miejskich zawodach pożarniczych. Co roku druhowie z Wielopola są niepokonani. Od niedawna na zawodach również bardzo dobrze prezentują się również panie, nie ustępując drużynom mężczyzn. W tym roku OSP Wielopole prawdopodobnie wystawi do zawodów dwie drużyny w kategorii A – mężczyzn.
Szymon Kamczyk
Ochotnicza Straż Pożarna w Wielopolu
Liczba wyjazdów: 2014 - 2, 2013 - 9, 2012 - 16, 2011 - 2, 2010 - 19
Liczba członków biorących udział w akcjach: 20 osób
Liczba wszystkich członków: 81 osób
Sprzęt podstawowy:
• samochód - GBM 2,5/8 STAR rok prod. 1988
• pompa szlamowa - 1000 dm3/min JARD, 2000 dm3/min SUBARU
• pompa pływająca – brak
• agregat prądotwórczy - 3 kW 230V Linz Electric
• pilarka - Piła łańcuchowa HUSQVARNA 440, STHIL MS290
• aparaty oddechowe – 2 szt. FASER
Sprzęt dodatkowy: brak
Prezes: Ryszard Moskal
Naczelnik: Zdzisław Ledwoń
Jednostki OSP z Rybnika i powiatu:
Gmina Lyski
1. OSP Pstrążna
2. OSP Dzimierz
3. OSP Żytna
4. OSP Raszczyce
5. OSP Adamowice
6. OSP Bogunice
7. OSP Zwonowice
8. OSP Sumina
9. OSP Lyski
Gmina Gaszowice
10. OSP Czernica
11. OSP Łuków
12. OSP Gaszowice
13. OSP Szczerbice
Gmina Jejkowice
14. OSP Jejkowice
Gmina Świerklany
15. OSP Jankowice
16. OSP Świerklany
Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny
17. OSP Przegędza
18. OSP Stanowice
19. OSP Leszczyny
20. OSP Książenice
21. OSP Bełk
22. OSP Palowice
23. OSP Czerwionka
24. OSP Dębieńsko Wielkie
25. OSP Dębiensko Stare
26. OSP Szczejkowice
Miasto Rybnik
27. OSP Popielów
28. OSP Boguszowice
29. OSP Gotartowice
30. OSP Kamień
31. OSP Stodoły
32. OSP Chwałowice
33. OSP Chwałęcice
34. OSP Wielopole
35. OSP Golejów
36. OSP Grabownia
37. OSP Orzepowice
38. OSP Kłokocin
39. OSP Ochojec
Prezentacje jednostek będą się odbywać w kolejności losowej