Maroko Nowiny: Chóry i Dzień Dziecka
Dom Kultury w Rybniku-Niedobczycach oraz Śląski Związek Chórów i Orkiestr – Okręg Rybnicki serdecznie zapraszają na uroczyste obchody jubileuszu 95-lecia Okręgu Rybnickiego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr połączonego z 150-tą rocznicą śmierci Juliusza Rogera. Impreza odbędzie się w sobotę 30 maja w Niedobczycach.
W ramach obchodów jubileuszu na godzinę 14.00 w niedobczyckiem kościele pw. NSPJ zaplanowano mszę świętą, a następnie przemarsz delegatów Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr z towarzyszeniem Polsko-Czeskiej Orkiestry „Silesia” – spod kościoła do Domu Kultury w Niedobczycach. O godzinie 16.00 w DK odbędzie się uroczysta Akademia. Zaplanowaną także drugą część imprezy, która odbędzie się w Parku im. H. Czempiela w Niedobczycach. O godzinie 17.15 na scenie zaprezentują się połączone chóry ŚZChiO pod przewodnictwem dyrygenta okręgowego Wacława Mickiewicza, zaś pół godziny później Polsko-Czeska Orkiestra „Silesia” z towarzyszeniem mażoretek „Enigma”.
– Uroczystość ma na celu uczczenie pamięci „śląskiego Kolberga” – Juliusza Rogera. Ten wybitny i oddany społecznik oraz lekarz, jako miłośnik folkloru śląskiego zapisał nutami kilkaset (546) ludowych melodii z naszego regionu, przez co uchronił je od zapomnienia. Utwory zostały wydane pod tytułem „Pieśni ludu polskiego na Górnym Śląsku” (1863 r.). Ten Niemiec dla lepszych kontaktów z ludnością, nauczył się języka polskiego. Niezależnie od muzycznej pasji, jako nadworny lekarz książęcy ratował ludzi chorych m.in. na gruźlicę. Wybudował kilka szpitali, z których szpital w Pilchowicach do tej pory służy chorym, specjalizując się w leczeniu chorób płuc. Zmarł nagle w 1865 roku w czasie polowania w lasach raciborskich – obiegowa opinia głosi, że przypadkowo został postrzelony przez niedowidzącego księcia Wiktora I. W miejscu tragicznej śmierci – w lesie między Kozłowem a Rachowicami w powiecie gliwickim – znajduje się obelisk upamiętniający to wydarzenie. Dr Roger pochowany został w niedalekich Rudach k. Raciborza. Tam też stoi pomnik jemu poświęcony. Gdy w latach 90-tych ubiegłego wieku, z inicjatywy wybitnego działacza PZChiO, Waltera Stryi, w ośrodku rekreacyjnym „Buk” w Rudach odbywały się jesienne Zloty Śląskich Chórów i Orkiestr, w repertuarze występujących chórów znajdowały się pieśni zapisane przez Rogera – informują organizatorzy. Impreza połączona jest z festynem z okazji Dnia Dziecka.
(r)