Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (450) Data wydania: 23.06.15
Czytaj e-gazetę

Opowiadali o brawurowych ucieczkach z Oświęcimia

Przez dwa dni miłośnicy historii mogli wysłuchać niezwykle interesujących opowieści o żołnierzach wyklętych, ich losach, a także o brawurowych ucieczkach z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Wszystko to za sprawą  III Rybnickiego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz II Rybnickich Spotkań z Historią, które zorganizowało Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Stwardnienie Rozsiane „Pro Bono” Michała Brewczyka.

W środę, 17 czerwca – najpierw uczniowie z Zespołu Szkół nr 5 w Rybniku, a później goście księgarni Sowa, mogli wysłuchać prelekcji Darii Czarneckiej – historyka z Archiwum Akt Nowych w Katowicach, która mówiła o „Sprawa Stanisława Jastera i wielka ucieczka z Auschwitz – 20 czerwca 1942 r.”. Wyemitowano również film „Jaster – tajemnica Hela”. Dzień później, w tych samych miejscach, odbyły się spotkania z Adamem Cyrą – historykiem i starszym kustoszem z Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Gość opowiadał o kulisach powstania filmu „Uciekinier”, który chwilę później wszyscy goście mogli obejrzeć. Po nim Adam Cyra przybliżył postać najbardziej znanego żołnierza wyklętego. – Witolda Pileckiego pozbawiono wszystkiego, nawet grobu. Ale tak jak bumerang prawda o Pileckim wróciła i dzisiaj jego legenda zatacza coraz większe kręgi. Co jest dla mnie zaskoczeniem. Z drugiej strony mam taką refleksję – nikt z katów, oprawców Pileckiego nie został ukarany. Jedynie, na początku dwutysięcznych lat, rozpoczął się proces majora Czesław Łapińskiego, który oskarżał Pileckiego – żądając dla niego kary śmierci. Wyrok w sprawie Łapińskiego nigdy  jednak nie zapadł, ponieważ w trakcie procesu zmarł on w szpitalu onkologicznym przy ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego. To taki rechot historii – mówił gość z Oświęcimia.

Podczas spotkań nie zabrakło emocjonalnej dyskusji o losach żołnierzy wyklętych i historii Polski – szczególnie tej powojennej. Michał Brewczyk organizując te imprezy, udowodnił jeszcze jedną rzecz, że spotkania organizowane dlatego, że warto – mają przewagę nad tymi, które organizuje się tylko dlatego, że to się opłaca.

(pm)