Są przeciw nienawiści
Skąd bierze się nienawiść? Dlaczego ludzie hejtują? Czy ludzie w Internecie zachowują się tak samo, jak w życiu realnym? Jak zarządzać własną prywatnością online? Jak reagować na hejt i cyberprzemoc? Gdzie można szukać pomocy, jeśli wydarzy się coś złego?
Na te oraz wiele innych pytań uczniowie szkół ponadpodstawowych mogli uzyskać odpowiedź podczas konferencji zorganizowanej przez Szkolną Grupę Praw Człowieka z V LO w Rybniku w ramach projektu „Nienawiść. Jestem przeciw!”. W temat mowy nienawiści wprowadził zgromadzonych w auli ZS nr 3 Piotr Dominiak, prezes Raciborskiego Stowarzyszenia Kulturalnego ASK. Następnie Mariola Jakacka podsumowała warsztaty i kampanie społeczne w szkołach w ramach projektu „Palące słowa”. Wreszcie nadszedł czas prezentacji działań SGPC i premierę filmiku, po czym głos zabrali dziennikarze portalu niehejtuje.com, którzy przedstawili statystyki monitorowania lokalnych portali pod kątem pojawiających się tam hejtów. Ostatnim prelegentem był insp. Krzysztof Kazek, pełnomocnik Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji do spraw Ochrony Praw Człowieka, który zaapelował o kształtowanie postaw tolerancji i wzajemne wsparcie.
– Należy pamiętać, że mowa nienawiści oraz cyberprzemoc może dotknąć każdego z nas, dlatego musimy o nich rozmawiać! Nikt nie powinien czuć się atakowany i obrażany. Pamiętajmy, że mowa nienawiści jest karalna, dlatego przypominamy: nie stosuj, nie lajkuj, nie udostępniaj, reaguj! Otwórz oczy na nienawiść i bądź wolny od niej – przekonują organizatorzy.
(r)