Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (451) Data wydania: 30.06.15
Czytaj e-gazetę

Urząd pęka w szwach

Urzędnicy rybnickiego magistratu coraz częściej zwracają uwagę na brak miejsca.

– To problem, który gdzieś tam się pojawia. Nie wspomnę o archiwum, w którym przybywa dokumentacji – wspominał na sesji rady miasta prezydent Piotr Kuczera.

Urząd Miasta Rybnika mieści się obecnie w czterech budynkach. Zatrudnionych jest tam około 400 pracowników, dla których przepisy ogólne BHP określają minimalną powierzchnię biurową przypadającą na jednego pracownika. – Przemieszczanie się pomiędzy budynkami jest uciążliwe dla  mieszkańców, którzy kojarzą urząd z budynkiem przy ul. Bolesława Chrobrego 2 oraz dla pracowników, którzy przenoszą dokumenty pomiędzy budynkami kilkakrotnie w ciągu dnia. Istnieje również niebezpieczeństwo zagubienia czy kradzieży przenoszonych dokumentów – przyznaje Anna Kolenda z biura prasowego UM w Rybniku. Coraz ciaśniej robi się w urzędniczym archiwum.

– Archiwum zakładowe mieści się w 3 budynkach, w których łącznie posiadamy około 2 935 mb półek, z czego wolnych jest tylko ok 800 mb – wylicza urzędniczka. Wejście w życie w 2011 r. nowego jednolitego rzeczowego wykazu akt , stanowiącego podstawę kwalifikacji i klasyfikacji akt w urzędzie, wydłużyło okres przechowywania dokumentacji. Liczba haseł klasyfikacyjnych kategorii B (dokumentacji niearchiwalnej podlegającej brakowaniu) uległa zmniejszeniu o połowę, zaś dwukrotnie zwiększono liczbę materiałów archiwalnych (akta kategorii A), które nie mogą zostać zniszczone, a jedynie po 25 latach przekazane do  archiwum państwowego.  – Liczba materiałów archiwalnych przekazywanych do archiwum zakładowego zwiększa się co roku, a ponadto co roku części dokumentacji niearchiwalnej zostaje wydłużony okres przechowywania z uwagi na wartość praktyczną dla urzędu (projekty unijne, dofinansowania). Taki stan rzeczy pozwala stwierdzić, że w przeciągu kilkunastu lat zabraknie nam miejsca na przechowywanie dokumentacji. Podobna sytuacja jest w tzw. „archiwach pomocniczych – wydziałowych”, gdzie w niektórych przypadkach brakuje już wolnego miejsca na półkach – przyznaje Anna Kolenda.

(acz)