Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (456) Data wydania: 04.08.15
Czytaj e-gazetę

Bibliotekarki jak gwiazdy filmowe

Już we wrześniu Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku będzie obchodzić jubileusz 70-lecia istnienia. Z tej okazji planowane są atrakcje dla czytelników oraz urodzinowa impreza. Już teraz przygotowywany jest film, który ma pokazać działania biblioteki.

Instytucja biblioteki przeszła w ostatnich latach znaczące zmiany. Z tradycyjnej książnicy, biblioteki zmieniły się w pełnowartościowe ośrodki kulturalne z bogatą ofertą wydarzeń i inicjatyw okołoczytelniczych. Wszystko po to, by zachęcić do czytania. – Staramy się zawsze działać tak, by nasze inicjatywy pomagały w realizacji naszych statutowych zapisów, czyli głównie w propagowaniu czytelnictwa. Te ramy zostały oczywiście rozszerzone przez rozwój techniki, potrzeby i możliwości biblioteki. Jeśli są to działania okołoliterackie, to też je aprobujemy. Zawsze bierzemy pod uwagę to, że literatura to nie tylko beletrystyka, więc staramy się propagować również inne rodzaje literatury, pisanie w mediach oraz z użyciem nowych nośników – wyjaśnia Stanisława Adamek, zastępca dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku. Skoro już o nowych nośnikach mowa, warto podkreślić, że w ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie książkami w formie audiobooków i e-booków. – Zapotrzebowanie na audiobooki rośnie w bardzo intensywnym tempie. Sama jestem ich fanką, bo bez nich przyswajałabym 80 proc. mniej literatury – z powodów czysto prozaicznych. Audiobooki można słuchać robiąc przy okazji różne inne rzeczy. Staramy się kupować prawie wszystko co jest dostępne na rynku audiobooków. Nie kupujemy jedynie audiobooków bez nośnika, bo nie ma wypracowanej metody ich wypożyczania – podkreśla wicedyrektor rybnickiej książnicy. W ubiegłym roku biblioteka przystąpiła do Śląskiego Konsorcjum Cyfrowego. Dzięki temu uzyskała dostęp do wspólnego zasobu programu Ibuk Libra i ok. 1500 tytułów na e-bookach.

Czytelnicy chcą rozmawiać

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się również spotkania dyskusyjnych klubów książki oraz cykliczne wykłady w bibliotece. W bibliotece głównej i filiach działają obecnie dwa formalne kluby oraz jedna grupa czytelników, która spotyka się nieformalnie. – DKK to forma działania animacyjnego propagująca czytelnictwo, która daje wymierne efekty po kilku latach. Grupy musiały się wytworzyć i zintegrować. Jeden klub działa w bibliotece głównej, jeden w Filii nr 2. Mamy także nieformalną grupę czytelniczą w Filii nr 18. W ubiegłym roku DKK w Polsce obchodziły jubileusz 10-lecia. Klub rybnicki działa od 2007 roku.. Co istotne podczas spotkań czytelnicy rozmawiają tylko i wyłącznie o literaturze, spierają się i prowadzą nawet ostrą wymianę zdań. To często godzina merytorycznej dyskusji o literaturze, do której większość osób jest bardzo dobrze przygotowana – mówi Stanisława Adamek. W klubach najczęściej uczestniczą panie, choć panowie również zaglądają na spotkania. Na spotkaniach z grup wyłonili się czytelnicy, pełniący funkcję oddolnych moderatorów dyskusji, dzięki czemu wiele kwestii można omawiać z wielu punktów widzenia. Oprócz klubów książki coraz więcej osób uczęszcza na cykliczne wykłady do biblioteki, szczególnie wykłady dr Jacka Kurka. Jak zapewnia dyrekcja PiMBP w Rybniku, kolejny cykl wykładów dr Kurka rozpocznie się w październiku i będzie obejmować zagadnienia różnych tematów podzielonych na dziedziny sztuki.

Będzie czytanie i film

We wrześniu biblioteka planuje skromne obchody swojego jubileuszu. Rozpoczną się akcją Narodowego Czytania w sobotę 5 września, kiedy po raz trzeci rybniczanie będą mogli posłuchać fragmentów polskiej literatury. W tym roku motywem przewodnim będzie „Lalka” Bolesława Prusa, dzięki czemu również można będzie wprowadzić lżejszy motyw lalki w animacji dziecięcej. W tym roku czytanie odbędzie się nie na rynku, a na placu przed bazyliką. Akcja będzie również formą zabawy. Pod koniec września natomiast ma odbyć się impreza jubileuszowa, na której wyświetlony zostanie m.in. specjalnie przygotowany film Janusza Rzymanka. W filmie obrazy archiwalne zostaną połączone ze współczesnymi migawkami. – Jubileusz to dobry pretekst, aby powstał taki film, ukazujący różne oblicza naszej biblioteki – zapowiada Stanisława Adamek.

Szymon Kamczyk