Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (461) Data wydania: 08.09.15
Czytaj e-gazetę

Bóg wziął dobry wzrok, ale dał talenty

Bywając na różnego rodzaju wydarzeniach w gminie Świerklany – nie można nie zauważyć pewnego człowieka. Młody, średniego wzrostu, w okularach, bardzo skromny. Zazwyczaj z akordeonem, akompaniuje zespołowi Karolinki. Innym razem możemy zobaczyć go malującego obrazy w galerii „Jan”, pełni również funkcję organisty w miejscowych kościołach.

Adam Kuśka, bo o nim mowa, ma 34 lata. W gminie Świerklany jego talenty są znane. Na co dzień pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji, jako starszy instruktor muzyczny ucząc dzieci gry na instrumentach i śpiewu. Jest także instruktorem muzycznym zespołu Karolinki, który swoje próby odbywa w Śląskiej Galerii Malarstwa „Jan” w Jankowicach. Jak przyznaje, muzyka jest jego największą pasją. – Muzyka to moja życiowa pasja. Od dziecka chciałem być muzykiem, później zdobyłem wykształcenie w tym kierunku. Mój tata grał kiedyś na akordeonie i ta pasja przeszła na mnie. W wieku 4 lat już próbowałem grać na akordeonie. Później byłem zafascynowany grą organową podczas mszy w kościele. Jeździliśmy przez długie lata do Rybnika, gdzie w jednym z kościołów organistką była siostra zakonna. Pięknie grała. Bardzo mnie to ciekawiło. Później miałem już organy elektroniczne. Moi rodzice mówili, że po Pasterce do drugiej w nocy mogłem zagrać mszę od początku do końca – wspomina Adam Kuśka, który ukończył szkołę muzyczną I i II stopnia, a później Akademię Muzyczną w Krakowie na wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej. Adam od dziewiątego roku życia jest związany z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Tam skończył liceum zawodowe i uzyskał dyplom stroiciela – korektora instrumentów muzycznych. Tak daleko od domu życie rzuciło go przez jego przypadłość, bo artysta jest człowiekiem słabowidzącym.

Świat wyobrażony

Co zaskakujące, choć Adam ma słaby wzrok, tworzy rysunki ołówkiem i węglem tak bogate w detale, że jest to niezwykłe nawet dla zawodowych malarzy. – „Widzę” perspektywę, sylwetki oraz światła i cienie. Rzeczy bliskie widzę w ogólnym zarysie. Większy problem mam z kolorami, nie mogę także dostrzec krajobrazu czy szerszego obszaru, a także szczegółów. W tej materii polegam już na swojej wyobraźni. Najpierw próbowałem sobie wyobrażać różne sceny i krajobrazy i odtwarzać je na papierze. Rysowałem też konkretne miejsca. Fascynowało mnie Jezioro Otmuchowskie czy nieistniejące już kąpielisko w Nieboczowach, także morze i góry. Ostatnio rysuję także ze zdjęć i staram się przelać na papier obraz z lepszą perspektywą. Studiuję podręczniki rysunku i próbuję pobawić się w profesjonalną kreskę. Może ta pasja jeszcze bardziej się rozwinie. Co roku uczestniczę w warsztatach podczas pleneru malarskiego w Jankowicach, a od ubiegłego roku regularnie uczęszczam na warsztaty w galerii w każdy wtorek, do czego również zachęcam innych pasjonatów – podkreśla mieszkaniec Jankowic.

Łowi talenty

Od 2005 roku Adam Kuśka oficjalnie prowadzi zespół Karolinki. Napisał również publikację o całej historii zespołu – od jego pierwszych prób, do roku 2010, czyli zebrał łącznie 50 lat. W tym roku zespół obchodził 55-lecie istnienia. Uroczystości z tym związane odbyły się 22 sierpnia w Jankowicach. – Publikacja czeka na wydanie, które zapowiedziało Starostwo Powiatowe w Rybniku. Początkowo planowałem stworzyć chór w Jankowicach, co udawało się przez 1,5 roku, ale w końcu projekt się rozpadł. Rodzice poznali mnie z zespołem Karolinki i tak rozpoczęła się ta przygoda. W szkołach obecnie nie ma programu nauczania śpiewu, więc trudno zachęcić do śpiewania dzieci i młodzież. Tych bardziej utalentowanych przygotowuję do śpiewu podczas zajęć na warsztatach muzycznych w GOKiR. Udało mi się wyłowić parę talentów – mówi Adam Kuśka.

Wzbudza emocje

Adama również możemy usłyszeć podczas mszy i nabożeństw. Obecnie gra w kościele pw. Trójcy Świętej w Popielowie. Jak podkreśla, bardzo lubi tamtejsze organy, które nie mają zbyt silnego brzmienia, ale też nie są zbyt delikatne. – Lubię kościoły murowane, a szczególnie te starej daty – gotyckie i romańskie. Tam akustyka najlepiej odzwierciedla możliwości instrumentu, a także ludzkiego głosu. Takie budowle były wznoszone tak, aby głos niósł się jak najdalej, bo nie było przecież mikrofonów. W nowych kościołach niekiedy akustyka jest zerowa, zupełnie bez pogłosu. W kościele muzyka powinna oddziaływać na człowieka bardzo emocjonalnie. Muzyka organowa jest właśnie tak pisana – zdradza artysta. W tym roku w Śląskiej Galerii Malarstwa „Jan” w Jankowicach odbędzie się wystawa prac autorskich Adama Kuśki. Będzie to przede wszystkim rysunek ołówkiem, węglem i pastelą. Wernisaż ma odbyć się jesienią, a wystawę będzie można oglądać do grudnia.

Szymon Kamczyk