Pamiętają o pojednaniu
18 listopada przypada 50. rocznica wystosowania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, z przesłaniem wzajemnego pojednania pomiędzy oboma narodami. Dokument, w którym padło znamienite zdanie „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” stał się̨ kluczowy dla powojennych relacji polsko-niemieckich, a ich autor, syn śląskiej ziemi i pierwszy absolwent polskiej szkoły średniej w Rybniku, kard. Bolesław Kominek, może być zaliczany do ojców europejskiego pojednania.
– Obchody tej rocznicy, są doskonałą okazją do przypomnienia dziedzictwa myśli kardynała Kominka oraz do rozważań nad trudnym i wciąż niedokończonym procesem pojednania pomiędzy narodami Europy. Z tego względu Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku oraz Teatru Ziemi Rybnickiej organizują 18. listopada obchody 50. rocznicy wystosowania Orędzia Pojednania – informują organizatorzy. Honorowy patronat nad wydarzeniem przyjęli dwaj absolwenci szkoły: Abp Damian Zimoń oraz Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera, a rybnicka inicjatywa została wpisana w program międzynarodowych obchodów koordynowanych przez wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.
W ramach obchodów w gmachu ZS nr 1 zostanie odsłonięta tablica poświęcona kard. Bolesławowi Kominkowi ufundowana przez kapłanów – absolwentów i katechetów szkoły, a w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbędzie się otwarte spotkanie poświęcone inicjatorowi i autorowi Orędzia. Złoży się na nie montaż słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci z ZSP nr 3 w Wodzisławiu Śląskim noszącego imię Kardynała Bolesława Kominka oraz wykład ks. dr. hab. Henryka Olszara.
Szczegółowe informacje o Obchodach są dostępne na stronie: www.1965-2015.eu oraz na profilu „Orędzie Pojednania” w portalu Facebook i Twitter.
(r)