Młodzi radni uczą się samorządności
O Młodzieżowej Radzie Miasta Rybnika słychać najczęściej przy okazji akcji „Czapka Świętego Mikołaja”, a przecież młodzi radni spotykają się znacznie częściej i działają również na innych polach. Co w takim razie robią?
Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika (MRM) założona została w czerwcu 2001 roku i jeszcze w tym samym roku w grudniu zorganizowała pierwszą edycję akcji „Czapka Świętego Mikołaja”, czyli program przedświątecznej pomocy żywnościowej. MRM w Rybniku jest jedną z najstarszych w Polsce i to doświadczenie przekłada się na pomoc innym młodym radnym z miast, gdzie dopiero pojawiają się takie rady, np. w Katowicach. Radni wybierani są na 2-letnią kadencję przez swoich szkolnych kolegów. – Wybory odbywają się w szkołach. Uczniowie przy okazji wyborów do samorządów szkolnych wybierają też radnych. Radnymi są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – techników i liceów. Na jedną szkołę przypada dwóch radnych, a w przypadku zespołów szkół jest to trzech radnych – mówi Gilbert Wojaczek-Kubica, który zaczynał w 2012 roku i do dziś jest radnym. Młodzi radni za swoją pracę nie dostają gratyfikacji czy diet. Najczęściej praca na rzecz młodzieży sprawia im przyjemność i jest dla nich pasją, a jednocześnie doświadczeniem samorządowym, które być może w przyszłości wykorzystają. W ostatnich latach w wyborach samorządowych kandydowały osoby, które wcześniej nabierały doświadczenia w MRM, niestety nie zdobyły odpowiedniej liczby głosów. Wielu uczniów wywodzących się z MRM wybiera po rybnickiej szkole studia w odległych miastach, więc być może dopiero usłyszymy o nich w samorządzie.
Rybnik i partnerzy
Głównym celem MRM jest likwidacja bariery młodych rybniczan w kontaktach z urzędem miasta. – Chcemy pokazać, że młodzież ma głos i wpływ na różne decyzje i inicjatywy w naszym mieście. MRM jest łącznikiem pomiędzy urzędem miasta, a samorządami i uczniami szkół. Ponadto staramy się kształtować postawę uczniów pod względem samorządności, bo ich głos też jest ważny. Poza tym organizujemy różne akcje charytatywne, koncerty i wydarzenia w mieście. Na naszych sesjach często zjawiają się goście, którzy proszą nas o wsparcie własnych inicjatyw bądź zapraszają do współpracy. Ostatnio byli to np. przedstawiciele Bractwa Kurkowego Miasta Rybnika, z którymi od przyszłego roku zaczniemy współpracować. Nasza działalność nie ogranicza się tylko do Rybnika. Od 2008 roku współpracujemy z młodzieżowymi radami miast z Dorsten (Niemcy) oraz Newtownabbey (Irlandia Północna), a w 2012 roku odwiedziliśmy bliźniacze i partnerskie miasto Lievin – informuje Wojaczek-Kubica. W ubiegłym roku MRM również zorganizowała konkurs fotograficzny i akcję charytatywną „Marzysz Ty, spełniamy my”. Z młodymi radnymi współpracować chce obecnie niedawno powołana Rybnicka Rada Seniorów. Gremia skupiają prawdziwych społeczników, więc także współpraca będzie zapewne bardzo owocna.
Realizują pomysły
MRM spotyka się na sesjach oficjalnych w Urzędzie Miasta oraz sesjach roboczych. Na sesje formalne zapraszany jest prezydent Rybnika i jego zastępcy, którzy chętnie biorą udział w tych spotkaniach. Szczególnie zainteresowany spotkaniami jest wiceprezydent Wojciech Świerkosz, bo poruszane tematy często dotyczą spraw oświaty i szkół. – Oprócz pracowników urzędu, często gościmy też dyrektorów naszych szkół. Oni dają nam wskazówki i wsparcie w realizacji naszych pomysłów. „Czapka Świętego Mikołaja” odbywa się np. przy współpracy z ZS3 w Rybniku, gdzie co roku rozliczamy zebraną żywność i tworzymy paczki. W 2016 roku oprócz corocznej „Czapki Świętego Mikołaja” będziemy na pewno również brali udział kolejny raz w targach edukacji dla uczniów gimnazjów, targach pracy. Ponadto na pewno będziemy realizować nowe inicjatywy we współpracy ze wspomnianymi już Braćmi Kurkowymi i Rybnicką Radą Seniorów – zapowiada radny Młodzieżowej Rady Miasta.
Szymon Kamczyk