CRIS badał poziom pyłu zawieszonego PM 10
Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych, w ramach projektu „Wyjście Smoga”, przeprowadziło pokazowe pomiary pyłu zawieszonego PM10 przenośnym pyłomierzem, skonfigurowanym w Wydziale Fizyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pracownicy Centrum odwiedzili z pyłomierzem kilka rybnickich dzielnic.
– Jest to urządzenie bardzo dokładne. Działa w ten sposób, że powietrze wpada przez czujnik poboru i przechodzi przez nagrzewnicę w celu pozbycia się pary, dzięki czemu możemy uzyskać bardziej precyzyjne dane. Urządzenie sprawdza zawartość pyłu zawieszonego PM10, czyli tego, z którym w Rybniku mamy największe problemy – wyjaśniał Emil Nagalewski z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych, który wraz z Januszem Piechoczkiem prowadził badania przy Urzędzie Miasta Rybnik, na prywatnej posesji w dzielnicy Północ, obok Domu Kultury w Chwałowicach i w Parku Miejskim w Boguszowicach. – Wszystkie dane spiszemy i porównamy z tymi, które zbiera stacja pomiarów na ul. Borki. Chcemy sprawdzić, na ile te pomiary ze stacji Borki różnią się od pomiarów w innych częściach miasta. Rybnik ma tylko jedną stację pomiarową, a Kraków, który terytorialnie jest większy zaledwie dwa, trzy razy od naszego miasta, ma takich stacji sześć – podsumował Emil Nagalewski. Pracownicy CRIS zaznaczyli, że ich pomiary były krótkie, a miejsca, w których prowadzili badania nie do końca spełniały określone wymogi. Dlatego też te działania miały charakter wyłącznie demonstracyjny.
(kp)
Przenośny pyłomierz (wyniki w mikrogramach na metr sześcienny, średnia dopuszczalna dobowa norma wynosi 50)
ul. Chrobrego (UM), godz. 15:15 – 70
ul. Ogródki (dzielnica Północ), godz. 15:45 – 90
ul. 1 maja (DK Chwałowice), godz. 16:20 – 85
ul. Sołtysowo (Park Miejski w Boguszowicach) – godz. 16:45 – 100
Stacja Borki (wyniki w mikrogramach na metr sześcienny, średnia dopuszczalna dobowa norma wynosi 50, wynik uśredniony z danej godziny) godz. 15:00 – 23, godz. 16:00 – 23, godz. 17:00 – 34