Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (482) Data wydania: 02.02.16
Czytaj e-gazetę

W tych zawodach pracę znajdziesz bez problemu

Dla miasta Rybnika i powiatu rybnickiego przygotowano specjalny raport pn. „Barometr zawodów”, który wyznacza w 2016 r. zapotrzebowanie na zawody deficytowe i określa te, którymi przesycony jest rynek pracy.

„Barometr zawodów” jest efektem prac ekspertów posiadających szeroką wiedzę na temat sytuacji na lokalnym rynku pracy. Podczas badania były brane pod uwagę takie informacje jak: dane statystyczne dotyczące liczby składanych ofert w poszczególnych zawodach w PUP Rybnik w stosunku do liczby osób zarejestrowanych, informacje dotyczące zapotrzebowania na pracę występujące w lokalnej prasie, na stronach internetowych, opracowanie monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych, informacje o planowanych zwolnieniach grupowych, informacje publikowane na stronach GUS, a także wiedza i doświadczenie wynikające z bezpośrednich kontaktów z pracodawcami i osobami bezrobotnymi. – To opracowanie może np. posłużyć temu, aby szkolić się w takim zawodzie, a nie innym. My, jako Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku, będziemy wykorzystywać „Barometr zawodów” przy planowaniu szkoleń, czy pisaniu projektów skierowanych do osób bezrobotnych. To jedno z badań, które będzie temu służyć i jest polecane instytucjom szkoleniowym – zapewnia Justyna Istel, kierownik działu ds. pośrednictwa pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku. „Barometr zawodów” to także cenne narzędzie dla osób, które chcą założyć działalność gospodarczą. Dzięki opracowaniu możemy odnaleźć nisze rynkowe i je wypełnić. Informacje mogą być pomocne także dla uczniów gimnazjów, przed którymi stoi otworem ścieżka kariery zawodowej. Wyniki badania dostępne są na stronie internetowej PUP Rybnik.

Z opracowania dowiadujemy się, że na przestrzeni roku od września 2014 do września 2015 liczba zarejestrowanych bezrobotnych w mieście Rybnik zmalała z 4014 osób do 3736, jednak liczba bezrobotnych bez żadnych kwalifikacji zawodowych zmieniła się nieznacznie (spadek o zaledwie 29 osób z 1071 do 1042). Jest to kolejny argument za zdobywaniem konkretnych umiejętności.

Zgodnie z wynikami barometru dla województwa śląskiego w 2016 r. perspektywy zatrudnienia lub zmiany pracy są obiecujące dla wysoko wyspecjalizowanych pracowników, przede wszystkim z branży informatycznej, na przykład: administratorów sieci komputerowych, grafików komputerowych, programistów i administratorów stron internetowych. Zawodem deficytowym jest także księgowy, bo niewiele osób ma odpowiednie kwalifikacje do pracy na takim samodzielnym stanowisku. Wśród zawodów, których brakuje jest także kilka z branży budowlanej, gastronomicznej oraz pielęgniarki i opiekunowie osób starszych. Z kolei zbyt wielu mamy politologów, historyków i socjologów, a także nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących oraz inżynierów środowiska. Z kolei w przypadki osób z wykształceniem pracownika administracji, zbyt mało jest ofert pracy, co również kwalifikuje ten zawód jako nadwyżkowy.

Szymon Kamczyk


Zawody deficytowe w regionie według „Barometru zawodów”

1. Administratorzy systemów komputerowych. 2. Agenci ubezpieczeniowi. 3. Betoniarze i zbrojarze. 4. Blacharze samochodowi. 5. Brukarze. 6. Cieśle i stolarze budowlani. 7. Cukiernicy. 8. Dekarze i blacharze budowlani. 9. Doradcy finansowi i inwestycyjni. 10. Fryzjerzy. 11. Graficy komputerowi. 12. Inżynierowie budownictwa. 13. Kierowcy autobusów. 14. Kierowcy ciągnika siodłowego (C+E). 15. Kierowcy samochodu ciężarowego (C), 16. Kierownicy budowy. 17. Koordynatorzy projektów unijnych. 18. Krawcy i pracownicy produkcji odzieży. 19. Kucharze. 20. Lakiernicy samochodowi. 21. Mechanicy pojazdów samochodowych. 22. Monterzy instalacji budowlanych. 23. Murarze. 24. Operatorzy obrabiarek skrawających. 25. Opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej. 26. Piekarze. 27. Pielęgniarki. 28. Posadzkarze. 29. Pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy. 30. Programiści i administratorzy stron internetowych. 31. Przedstawiciele handlowi. 32. Robotnicy budowlani. 33. Robotnicy obróbki drewna i stolarze. 34. Samodzielni księgowi. 35. Spawacze metodą MIG/MAG. 36. Spawacze metoda TIG. 37. Specjaliści automatyki i robotyki. 38. Spedytorzy i logistycy. 39. Szefowie kuchni. 40. Technicy elektrycy. 41. Technicy mechanicy. 42. Tynkarze.