Rybnik będzie piękny na wiosnę
Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej pracują w naturalnym systemie – według pór roku. Już niedługo, jeśli aura pozwoli, rozpoczną się prace nasadzeniowe, aby wiosna w Rybniku wyglądała pięknie.
Aby na wiosnę zobaczyć w mieście piękne skwery i zieleńce, prace odbywają się już jesienią poprzedniego roku. – Kiedy pogoda pozwala, zaczynamy porządkowanie terenu i grabienie, aby przygotować się do prac nasadzeniowych. Wiosenne efekty to także prace wykonane w czwartym kwartale, czyli nasadzenia cebul na wszystkich obiektach. Tej wiosny efekt powinien być bardzo dobry, bo jesienią korzystaliśmy z usług firmy, która przeprowadziła nasadzenia mechaniczne po 80 cebul na 1 metr kw. W pracach prowadzonych w ten sposób posadzone zostały żonkile białe i żółte oraz miks tulipanów – wyjaśnia Dariusz Targański, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku. Metodą mechaniczną posadzono na jesień ponad 56 tys. sztuk cebulek kwiatowych, m.in. na pasie zieleni przy ul. Rzecznej, na rondzie z kolarzami na skrzyżowaniu Rudzkiej i Obwiedniej Północnej, a także na skwerze z kaczkami przy Auchan. Najwięcej cebulek trafiło na Wiśniowiec, a konkretnie skwer przy ul. Gliwickiej i skwer z pawiem – było to ponad 22 tys. szt. Rękami pracownic Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku posadzonych zostało 5 tys. szt cebul w różnych częściach miasta. – Na 8 marca pierwsze kwiaty powinny się pojawić. Posadzono krokusy, żonkile, hiacynty, może nieco później tulipany. Aby tak się stało, pogoda musi sprzyjać, bo jeśli przyjdą mrozy, wegetacja roślin się wydłuży – dodaje wicedyrektor. Stokrotki i bratki pojawią się m.in. pod Teatrem Ziemi Rybnickiej.
Bratki i stokrotki
Jesienią także posadzono rośliny, które zabezpieczono przed mrozem. Było to 8300 szt. bratka,10 tys. szt. stokrotki, a także 1500 szt. niezapominajki. Ponadto na wiosnę w planach jest też posadzenie 9,4 tys. szt. bratka i 5 tys. szt. stokrotki w różnych miejscach. W każdej dzielnicy zieleń jest widoczna, a najwięcej pracy ZZM ma w centrum miasta. W maju po bratkach i stokrotkach, kiedy już przekwitną , prowadzone będą nasadzenia roślin rabatowych. Również będzie to prawie 56 tys. sztuk, z 25 gatunków. M.in. będą to aksamitka, alternantera, begonie, cineraria, lobelia, szałwia i żeniszek. Wszystkie te rośliny pochodzić będą z produkcji własnej ZZM. Zielenią w mieście zajmuje się ok. 60 osób, co w zestawieniu z zawrotnymi liczbami posadzonych kwiatów pokazuje, ile pracy muszą włożyć w estetyczny wygląd miasta.
Zielone nowości
W tym roku powstanie też nowa instalacja na rondzie. ZZM ma do zagospodarowania teren na skrzyżowaniu Świerklańskiej i Harcerskiej. Projekt jeszcze nie jest zatwierdzony, więc ZZM na razie nie zdradza szczegółów. – Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że będzie to kolejne ciekawe rondo w naszym mieście – mówi wicedyrektor Dariusz Targański. Nowością będzie też zagospodarowanie terenu w Boguszowicach przy ul. Braci Nalazków. Już w ubiegłych latach to miejsce zostało wykoszone i wyczyszczone, a w tym roku teren ma zostać przygotowany do powszechnego użytku. Powstaną ławeczki, ścieżki, kosze. Obecnie park jest w fazie projektowania, a do końca roku mają zostać też wykonane prace. Warto dodać, że także na ul. Kościuszki przybędzie nowych donic z lipami. Nowe drzewa posadzone zostaną dalej w ciągu Kościuszki, od skrzyżowania z Chrobrego.
Szymon Kamczyk