Zadbaj o ogród już teraz
Mimo zmiennej aury za oknami, z padającym śniegiem, który za chwilę zmienia się w wodę, warto poświęcić chwilę na wiosenne porządki w ogrodzie. Już 21 marca zawita do nas ta kalendarzowa wiosna i do tego czasu możemy już przygotować nasz ogródek pod uprawy.
Na początek powinniśmy zabrać się za dokładne wygrabienie i usunięcie liści, które pozostały z ubiegłego roku. Warto przeprowadzić także przegląd drzewek owocowych, pod kątek uszkodzeń spowodowanych mrozem. Jeśli zauważymy popękanie kory, należy wyleczyć rany. Może posłużyć do tego maść na rany drzew, którą można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. O tej porze możemy także przyciąć przy ziemi krzewy owocowe, np. maliny, a także wykonać cięcia prześwietlające koron starszych drzew, np. grusz i śliw. Takie cięcia pozwolą na uniknięcie chorób atakujących rośliny przy zwiększonej wilgotności. Należy pamiętać, że przycięte konary należy zabezpieczyć wspomnianą wyżej maścią na rany. Warto przygotować także drzewka brzoskwiniowe. O tej porze wykonuje się opryski, chroniące przed kędzierzawością liści, ale uwaga, temperatura powietrza musi mieć co najmniej 6 stopni C. Gdy nadejdzie koniec marca, możemy posadzić nowe krzewy i drzewka owocowe.
Siejemy do gruntu i donic
Z kolei w naszym ogródku warzywnym możemy wyplewić chwasty i usunąć stare rośliny. Powinniśmy zadbać o nawóz, aby przygotować podłoże pod rośliny. Już od początku marca możemy wysiać nasiona pod rozsady, a także (na razie do doniczek w domu) warzywa np. kalafior, brokuł czy kapustę. Wysiewamy też sałatę, bo już w kwietniu możemy przesadzić je do gruntu. Ważne, abyśmy już o tej porze wysiali do doniczek pomidory i ogórki, bo potrzebują one odpowiedniego czasu do wzrostu i jednocześnie sporo ciepła. Jeśli temperatury będą umiarkowane, bezpośrednio do gruntu możemy wysiać w drugiej połowie marca bób, rzodkiewkę, cebulę i groch, które są odporne na niskie temperatury.
Pierwsze kolory
W marcu można też zająć się uprawami kwiatowymi. Musimy usunąć resztki z zeszłego roku, a krzewy ozdobne powinniśmy o tej porze przyciąć odpowiednio, aby zapewnić wzrost i ładny wygląd. W różach powinniśmy zrobić prześwity, usuwając najstarsze pędy. Silne cięcie trzeba zastosować także w przypadku budleji. W foliowych tunelach możemy wysiać aksamitki, lawkonie i astry. Od razu go gruntu pod koniec marca można wysiać np. czarnuszkę, chaber i groszek pachnący. Kwiaty cebulowe, jeśli zadbaliśmy o ich zasadzenie w ubiegłym roku, powinny w marcu sprawić, że nasz ogród już stanie się kolorowym miejscem.
Szymon Kamczyk